Celowo złożony wniosek o ogłoszenie upadłości

Jakub Ostrowski03 lipca 2015Komentarze (0)

Dzisiejszy wpis kieruje do wszystkich uczestników/dłużników, wobec których „sprytni” wnioskodawcy/wierzyciele złożyli wniosek o ogłoszenie upadłości, ale także do tych podmiotów, które np. chcąc wyeliminować z rynku konkurencję, podejmują decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości wobec swojego rynkowego konkurenta. Profesjonalnie nazywa się to wniosek o ogłoszenie upadłości złożony w złej wierze.

„Wierzycielu nie tędy droga”

Celem zadziałania na Waszą wyobraźnie opiszę wam ciekawą sytuacje:

Dwie konkurujące ze sobą spółki z o.o. maja zamiar przystąpić do przetargu. Jedna ze spółek składa wniosek o ogłoszenie upadłości, docelowo nie dłużnika, a jedynie swojego biznesowego konkurenta. Oczywiście wniosek o ogłoszenie upadłości, sporządzony przez profesjonalnego pełnomocnika, zawiera wnioski o udzielenie zabezpieczenia (dowiesz się więcej tutaj). Sąd postanawia przychylić się do wniosku w zakresie zabezpieczenia – wersja light –  wkracza do działania tymczasowy nadzorca sądowy. W konsekwencji dłużnik nie może zaciągnąć pożyczki na zakup maszyny, niezbędnej do przystąpienia do przetargu …wszystko kończy się fiaskiem.

Aby ustrzec się od powyższego scenariusza radzę Ci złożyć obszerną odpowiedz na wniosek o ogłoszenie upadłości, w którym wniesiesz o:

  • oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości;
  • oddalenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia;
  • nakazanie wierzycielowi złożenie publicznego oświadczenia;
  • przeprowadzenie dowodów z …

Oczywiście w uzasadnieniu swojej odpowiedzi na wniosek o ogłoszenie upadłości powinieneś należycie wykazać, że zarządzana przez Ciebie spółka z o.o. nie jest w stanie niewypłacalności.

Koszty? Spokojnie! Sąd obciąży wierzyciela kosztami postępowania z urzędu.

Na deser możesz zaserwować swojemu nieuczciwemu konkurentowi powództwo o naprawienie szkody jaką poniosła zarządzana przez Ciebie spółka z o.o. w związku z wnioskiem o ogłoszenie upadłości złożonym w złej wierze.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 886 523 359e-mail: biuro@kancelaria-ostrowski.eu

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelaria-ostrowski.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: