Czy taka transakcja jest bezpieczna?!
Odpowiedź jest tylko jedna! Oczywiście, że tak!
Jeśli spotkaliście ciekawą ofertę kupna samochodu od syndyka masy upadłości, warto to rozważyć.
Prawo upadłościowe i naprawcze w zakresie sprzedaży ruchomości wchodzących w skład masy upadłości odsyła do przepisów regulujących sprzedaż w postępowaniu egzekucyjnym. Dokonując kupna ruchomości np. samochodu od syndyka uzyskujesz prawo własności niezależnie od zakresu prawa własności jakie przysługiwało poprzedniemu właścicielowi.
Musisz wiedzieć, że kupując samochód, który wchodzi w skład masy upadłości stajesz się jego właścicielem bez żadnych obciążeń. Jeżeli na samochodzie ustanowiony jest np. zastaw czy prawo użytkowania to w momencie nabycia przez Ciebie takiego samochodu wszystkie te prawa automatycznie wygasają. Warto żebyś wiedział też, że w przypadku takiego rodzaju kupna nie przysługują Ci roszczenia z tytułu rękojmi za wady.
Od siebie mogę dodać, że nabyty w ten sposób samochód musi być odebrany od syndyka natychmiast, oczywiście po dokonaniu zapłaty.
Jeżeli podczas próby zarejestrowania nabytego samochodu napotkasz problemy w Wydziale Komunikacji, np. Urzędnik nie będzie chciał zarejestrować Ci samochodu z uwagi na ustanowiony zastaw, zadzwoń do syndyka i poproś go o pomoc. Uspokajam, nie ma powodów do paniki.
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam
Mam pytanie czy pracownik spółki akcyjnej, której sąd ogłosił upadłość likwidacyjną, zatrudniony przez syndyka po ogłoszeniu upadłości może kupić samochód od syndyka np. w drodze przetargu?czy są jakieś inne opcje?
Panie Tomaszu uważam, że może kupić, ale już w jakim trybie to zależy od syndyka. Podstawowa forma sprzedaży w postępowaniu upadłościowym to przetarg, ale zakładam, że w przypadku ruchomości, tj. samochodów syndyk ma zgodę na sprzedaż z wolnej ręki – wtedy należy zapoznać się z zaproszeniem do składania ofert i złożyć ofertę spełniającą wymagania.
Właśnie takich wskazówek szukałem. Pozdrawiam