Kupno samochodu od syndyka

Jakub Ostrowski        02 sierpnia 2015        3 komentarze

Czy taka transakcja jest bezpieczna?!

Odpowiedź jest tylko jedna! Oczywiście, że tak!

Jeśli spotkaliście ciekawą ofertę kupna samochodu od syndyka masy upadłości, warto to rozważyć.

Prawo upadłościowe i naprawcze w zakresie sprzedaży ruchomości wchodzących w skład masy upadłości odsyła do przepisów regulujących sprzedaż w postępowaniu egzekucyjnym. Dokonując kupna ruchomości np. samochodu od syndyka uzyskujesz prawo własności niezależnie od zakresu prawa własności jakie przysługiwało poprzedniemu właścicielowi.

Musisz wiedzieć, że kupując samochód, który wchodzi w skład masy upadłości stajesz się jego właścicielem bez żadnych obciążeń. Jeżeli na samochodzie ustanowiony jest np. zastaw czy prawo użytkowania to w momencie nabycia przez Ciebie takiego samochodu wszystkie te prawa automatycznie wygasają. Warto żebyś wiedział też, że w przypadku takiego rodzaju kupna nie przysługują Ci roszczenia z tytułu rękojmi za wady.

Od siebie mogę dodać, że nabyty w ten sposób samochód musi być odebrany od syndyka natychmiast, oczywiście po dokonaniu zapłaty.

Jeżeli podczas próby zarejestrowania nabytego samochodu napotkasz problemy w Wydziale Komunikacji, np. Urzędnik nie będzie chciał zarejestrować Ci samochodu z uwagi na ustanowiony zastaw, zadzwoń do syndyka i poproś go o pomoc. Uspokajam, nie ma powodów do paniki.

 

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz Lipiec 4, 2017 o 09:32

Witam
Mam pytanie czy pracownik spółki akcyjnej, której sąd ogłosił upadłość likwidacyjną, zatrudniony przez syndyka po ogłoszeniu upadłości może kupić samochód od syndyka np. w drodze przetargu?czy są jakieś inne opcje?

Odpowiedz

Jakub Ostrowski Lipiec 4, 2017 o 09:35

Panie Tomaszu uważam, że może kupić, ale już w jakim trybie to zależy od syndyka. Podstawowa forma sprzedaży w postępowaniu upadłościowym to przetarg, ale zakładam, że w przypadku ruchomości, tj. samochodów syndyk ma zgodę na sprzedaż z wolnej ręki – wtedy należy zapoznać się z zaproszeniem do składania ofert i złożyć ofertę spełniającą wymagania.

Odpowiedz

simplyrent Listopad 20, 2017 o 18:21

Właśnie takich wskazówek szukałem. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelaria-ostrowski.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: