Nowe prawo restrukturyzacyjne i zmiany w prawie upadłościowym od 2016 roku

Jakub Ostrowski04 stycznia 2016Komentarze (0)

Nowy Rok i nowe prawo. Apele, listy i prośby były liczne, ale dalej sądami właściwymi dla postępowań upadłościowych pozostają sądy rejonowe. Natomiast wiele innych, ciekawych zmian obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku w zakresie prawa upadłościowego.

Warto zasygnalizować, że 01.02.2018 r. powstanie internetowy Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości (CRRU), który będzie zawierał m.in. wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych, wykaz syndyków, a korzystanie z rejestru będzie bezpłatne.

Tytułem wstępu do poruszania nowych zasad i reguł rządzących chcę, żebyś wiedział, że od 1 stycznia 2016 roku dłużnik będzie miał więcej czasu na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Obowiązujący termin wynosi trzydzieści dni od wystąpienia podstawy do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Nowelizacja prawa upadłościowego wprowadziła kolejną przesłankę wyłączającą odpowiedzialność dłużnika za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie.

Definicja niewypłacalności także uległa zmianie – dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy tak jak przeczytałeś na wstępie jest sąd rejonowy, ale miejscowo właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika

Zmian jest o wiele więcej i nie sposób jest je chociażby wymienić w jednym wpisie, dlatego przez najbliższy czas, będziesz mógł przeczytać o tych najbardziej istotnych na moim blogu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 886 523 359e-mail: biuro@kancelaria-ostrowski.eu

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelaria-ostrowski.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: