Postępowanie układowe

Jakub Ostrowski        23 czerwca 2016        Komentarze (0)

Co, jeśli ilość wierzytelności spornych nie pozwala na skorzystanie z możliwości jakie daje postępowanie o zatwierdzenie układu albo przyspieszone postępowanie układowe?

Dla przypomnienia: z postępowania o zatwierdzenie układu albo przyśpieszonego postępowania układowego nie skorzystasz, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

Odwrotnie też to działa, tzn. jeżeli suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem sąd nie otworzy postępowania układowego.

Jeżeli masz problem z oceną, które postępowanie jest dla Ciebie, napisz do mnie, chętnie Ci pomogę.

Wracając do rzeczy. Powinieneś wiedzieć, że oprócz powyższego postępowanie układowe tylko trochę różni się od przyspieszonego postępowania układowego, a jest bardzo podobne do postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu.

Zarząd majątkiem sprawujesz dalej samodzielnie, no może prawie samodzielnie, bo zarządzasz pod  okiem nadzorcy sądowego, który zostaje wyznaczony przez sąd.

Składając wniosek o otwarcie postępowania układowego nie możesz zapomnieć o generalnych zasadach w zakresie wymogów formalnych jakie nakłada na Ciebie prawo restrukturyzacyjne. W mojej ocenie sąd będzie bardzo rygorystycznie oceniał czy uprawdopodobniłeś zdolność do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania układowego i zobowiązań powstałych po dniu jego otwarcia.

Uważam, że bardzo dobrym argumentem przemawiającym za postępowaniem układowym jest to, że sąd może zawiesić postępowania egzekucyjne/komornicze.

Pomyśl! Szykuje się duży kontrakt czy inna możliwość pozyskania środków finansowych, a wobec Ciebie zostaje wszczęte postępowanie egzekucyjne, wierzyciel agresywny, zajęcia ruchomości itp. Zastanawiasz się „jak żyć?!”, a raczej jak tu dalej prowadzić biznes.

Proste! Złóż wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Przekonaj sąd, że będzie to korzystne dla Twojego przedsiębiorstwa. Efekt: zawieszone działania komornika. Masz więcej powietrza, działasz i zarabiasz, a razem z Tobą zarabiają wierzyciele, bo masz możliwości do zrealizowania układu.

Szybkość tego postępowania też przemawia na jego korzyść. Już w terminie – co do zasady – dwóch tygodniu od dnia złożenia wniosku, sąd na posiedzeniu niejawnym rozpozna Twój wniosek – oczywiście, jeżeli nie będzie zawierał żadnych braków formalnych.

Jesteś niewypłacalny?

Za chwilę utracisz płynność finansową?

Restrukturyzacja jest dla Ciebie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelaria-ostrowski.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: