Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – niezgłoszenia upadłości spółki z o.o.

Jakub Ostrowski21 lipca 20152 komentarze

Kiedy powiedziałem prezesowi zarządu spółki z o.o., że w przypadku niezgłoszenia upadłości w terminie popełnia przestępstwo ścigane z urzędu, widziałem w jego oczach strach pomieszany ze zdziwieniem.

Usłyszałem tylko odpowiedz: „Jak to?!”

O terminie na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. pisałem tutaj.

Pomimo odpowiedzialności cywilnoprawnej w przypadku niezgłoszenia upadłości spółki z o.o., narażasz się na odpowiedzialność prawnokarną. Za niezgłoszenie upadłości spółki z o.o. w odpowiednim terminie grozi Ci nawet kara bezwzględnego pozbawienia wolności do roku.

Podpowiem Ci, że prawidłowe złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. do sądu upadłościowego w wymaganym terminie jest spełnieniem obowiązku, który wyłącza Twoją odpowiedzialność karną.

Musisz także wiedzieć, że nawet uchwała wspólników spółki z o.o., w przedmiocie dalszego funkcjonowania spółki pomimo wystąpienia przesłanego do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, nie zwalnia Cię z odpowiedzialności karnej. Twoja bezczynność w tym przedmiocie może być surowo dla Ciebie oceniona przez organy ścigania. Możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej również w sytuacji, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o., w wyniku Twojej bezczynności, złoży wierzyciel spółki.

W dynamicznym obrocie gospodarczym bardzo często osoby odpowiedzialne za zarządzanie spółką z o.o. błędnie oceniają wystąpienie przesłanek, które aktywują ich obowiązek w zakresie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Taka sytuacja wskazuje, że możemy mieć do czynienia z tzw. „błędem co do okoliczności stanowiących znamię czynu zabronionego”, a dokładniej kto pozostaje w takim błędzie nie popełnia czynu zabronionego.

Mam nadzieję, że czytając powyższy akapit trochę Cię uspokoiłem i nie zacząłeś żegnać się z rodziną i znajomymi na czas Twojego pobytu w zakładzie karnym.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 886 523 359e-mail: biuro@kancelaria-ostrowski.eu

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Olaf 30 lipca, 2015 o 20:06

A jak to z tym jest w praktyce? Jest to ścigane i ludzie są skazywani z tego paragrafu?

Odpowiedz

Jakub Ostrowski 31 lipca, 2015 o 12:36

W praktyce to jest tak, że w większości tego typu spraw to wierzyciele upadłego przejmują pałeczkę w inicjowaniu postępowań karnych. Z doświadczenia wiem, że syndycy również nie pozostają obojętni. Jeżeli z dokumentów księgowych jednoznacznie wynika, że wniosek o upadłość został złożony za późno to zapadają wyroki skazujące.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelaria-ostrowski.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: