Tytuł dzisiejszego wpisu to powielenie pytania jakie często słyszę od swoich rozmówców. Będąc precyzyjnym powinienem powiedzieć: tele-rozmówców i wideo-rozmówców.
Dla wyjaśnienia moja kancelaria działa, ale w ograniczonym zakresie. Nie spotykamy się osobiście z Klientami, za to jesteśmy do ich pełnej dyspozycji.
Okazuje się, że spotkania twarzą w twarz w 90% przypadków nie są potrzebne, a ogromna część pracy może zostać wykonana z innego miejsca niż biuro.
Czy muszę już składać wniosek o ogłoszenie upadłości?
Wracając do tematu.
Konsument
Zacznę od najłatwiejszej części odpowiedzi: jeżeli jesteś konsumentem – osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej – to nikt nie może Cię zmusić do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Upadłości konsumencka to prawo, a nie obowiązek.
Konsument, który jest niewypłacalny, a nie składa wniosku o ogłoszenie swojej upadłości, nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji prawnych.
Przedsiębiorca
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – przedsiębiorców albo osób zarządzających spółkami, np. prezes zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Odmienność polega na tym, że przedsiębiorcy w pewnych okolicznościach mają obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Kiedy?
Dłużnik powinien złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jeżeli jest niewypłacalny.
Niewypłacalność jest wtedy, kiedy dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Pamiętaj, że jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące, to co do zasady jesteś niewypłacalny.
Zdaję sobie sprawę, że samemu nie jest łatwo ocenić, kiedy nastąpiła niewypłacalność i czy już powinieneś składać wniosek o ogłoszenie upadłości, dlatego proszę analizuj na bieżąco kondycję finansową.
Szczególnie w tak ciężkich czasach dla biznesu z którymi obecnie mamy do czynienia.
Wprowadzona tarcza antykryzysowa nie zwalnia Cię z obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Nie wydłuża żadnych terminów. Masz tylko 30 dni na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, żeby uniknąć konsekwencji, zarówno w zakresie prawa cywilnego jak i karnego.
Czy złożenie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego wystarczy?
Złożyłeś wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w terminie na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości?
Myślisz, że w ten sposób możesz być spokojny o swoją odpowiedzialność?
NIC BARDZIEJ MYLNEGO!
Złożenie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego nie zwalnia Cię z żadnej odpowiedzialności.
Dlatego trzeba zastosować inne rozwiązanie.
Czasy w biznesie są ciężkie i trzeba liczyć się z tym, że będzie jeszcze gorzej.
Z każdej sytuacji jest wyjście. Działaj we własnym interesie, nikt za Ciebie tego nie zrobi.
Jakub Ostrowski
adwokat
doradca restrukturyzacyjny
Photo by Thomas Lefebvre on Unsplash
***
Kupno nieruchomości od syndyka cz.2
Wraz ze wzrostem liczby ogłoszonych upadłości konsumenckich wzrasta liczba sprzedawanych nieruchomości przez syndyków. Wiele osób pyta mnie o taką transakcję.
O głównych zasadach odnoszących się do zakupu nieruchomości od syndyka pisałem tutaj.
Z uwagi na duże zainteresowanie tematem, postanowiłem rozszerzyć moją wypowiedź, a nigdzie lepiej tego nie zrobię, jak właśnie na blogu [Czytaj dalej…]
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Panie Mecenasie,
bardzo dobry artykuł ! Wskazać również należy, że Sądy działają co do zasady i mogą orzekać. Odwoływane są tylko rozprawy. Zatem panująca pandemia nie zwalnia z obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości ani nie powoduje, że wnioski nie są rozpatrywane. Przed nami trudny czas…
Pozdrawiam i życzę zdrowia w tych trudnych czasach 🙂
Zgadza się, Sądy działają, a jedynie, co do zasady posiedzenia jawna – rozprawy – zostały odwołane. W projekcie „tarczy antykryzysowej” nie ma nic na temat terminu na złożenie wniosku o ogłoszeniu upadłości dlatego należy przypomnieć, że w związku z epidemią zawieszeniu NIE ulega termin na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości: 30 dni od popadnięcia w stan niewypłacalności, za niedochowanie którego przedsiębiorcom, zarządom spółek grożą sankcje karne i odszkodowawcze.
Troszkę to zmieniła Tarcza 2.0. wprowadzając też ciekawe domniemanie 🙂