Nowy Rok i nowe prawo. Apele, listy i prośby były liczne, ale dalej sądami właściwymi dla postępowań upadłościowych pozostają sądy rejonowe. Natomiast wiele innych, ciekawych zmian obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku w zakresie prawa upadłościowego.
Warto zasygnalizować, że 01.02.2018 r. powstanie internetowy Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości (CRRU), który będzie zawierał m.in. wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych, wykaz syndyków, a korzystanie z rejestru będzie bezpłatne.
Tytułem wstępu do poruszania nowych zasad i reguł rządzących chcę, żebyś wiedział, że od 1 stycznia 2016 roku dłużnik będzie miał więcej czasu na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Obowiązujący termin wynosi trzydzieści dni od wystąpienia podstawy do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Nowelizacja prawa upadłościowego wprowadziła kolejną przesłankę wyłączającą odpowiedzialność dłużnika za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie.
Definicja niewypłacalności także uległa zmianie – dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy tak jak przeczytałeś na wstępie jest sąd rejonowy, ale miejscowo właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika
Zmian jest o wiele więcej i nie sposób jest je chociażby wymienić w jednym wpisie, dlatego przez najbliższy czas, będziesz mógł przeczytać o tych najbardziej istotnych na moim blogu.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }