Umowa poręczenia polega na przyjęciu przez poręczyciela zobowiązania względem wierzyciela do spełnienia zobowiązania w sytuacji, gdyby dłużnik tego zobowiązania nie wykonał. Istota poręczenia odnosi się do faktu, że poręczyciel nie przystępuje do długu głównego, ale zaciąga własne zobowiązanie, którego treścią jest spełnienie świadczenia w przypadku, gdyby nie wykonał tego dłużnik główny.
Przenosząc poręczenie na grunt prawa upadłościowego i naprawczego chcę przybliżyć Ci stan prawny poręczyciela, który poręczył za zobowiązanie spółki z o.o. wobec, której ogłoszono upadłość likwidacyjną.
Obowiązujące przepisy prawa upadłościowego i naprawczego nie zawierają żadnych szczegółowych regulacji w zakresie poręczenia w przypadku ogłoszenia upadłości likwidacyjnej spółki z o.o.
Uatrakcyjniając dzisiejszy wpis oczywiście nie może zabraknąć odniesienia się przeze mnie do sytuacji która w obrocie prawnym występuje bardzo często.
W wielkim skrócie:
- spółka z o.o.
- dwóch wspólników
- zarząd jednoosobowy
- kredyt na spółkę
- poręczycielem umowy kredytu jest prezes zarządu jako osoba fizyczna albo/i drugi wspólnik
Spółka popada w kłopoty finansowe, przytomny i odpowiedzialny zarząd składa wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. – oczywiście wniosek jest złożony w terminie, aby uniknąć przeniesienia odpowiedzialności na majątek osobisty…
Prezesie zarządu/wspólniku osobiście spłaty kredytu raczej nie unikniesz.
Zdziwiony prezes pyta:
– Jak to?!
Należy przypomnieć, że z chwilą ogłoszenia upadłości występuje skutek w postaci wymagalności wszystkich zobowiązań pieniężnych upadłego, których termin płatności jeszcze nie nastąpił. Natychmiastowa wymagalność zobowiązań pieniężnych upadłej spółki z o.o. ma zasadnicze znaczenie dla odpowiedzialności poręczyciela.
Osobiście uważam, co znajduje potwierdzenie w orzecznictwie, że z chwilą ogłoszenia upadłości spółki z o.o. nie dochodzi do automatycznej odpowiedzialności poręczyciela. Stan wymagalności wierzytelności przysługującej wierzycielowi w stosunku do upadłego nie może zmieniać treści stosunku prawnego, który istnieje pomiędzy wierzycielem, a poręczycielem. Należy uznać, że termin na spełnienie świadczenia przez poręczyciela wynika z treści głównego zobowiązania, a nie stanu wymagalności zabezpieczonej wierzytelności pieniężnej.
Poręczyciel, pomimo przyjęcia odpowiedzialności za cudzy dług, posiada w swoim stosunku prawnym z wierzycielem pewną autonomiczność, polegającą na niestosowaniu wobec niego przepisu odnoszącego się do wymagalności w zakresie spełnienia zabezpieczonej wierzytelności pieniężnej.
Zwróć proszę uwagę, że powyższe będzie miało odniesienie do sytuacji, w której poręczona przez Ciebie umowa kredytu nie jest jeszcze wymagalna. Natomiast jeżeli z uwagi na niewypłacalność spółki z o.o. bank wypowiedział umowę kredytu co oznacza, że postawił w stan wymagalność spłatę całości zobowiązania przed ogłoszeniem upadłości spółki z o.o., to w takiej sytuacji wierzyciel zapewne będzie automatycznie próbował egzekwować od Ciebie poręczoną wierzytelność.
Spółka upadła, Ty straciłeś zarząd nad majątkiem spółki, a w nagrodę odpowiadasz za poręczony kredyt.
PS. W pewnych przypadkach ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki z o.o. może prowadzić do wygaśnięcia poręczenia.
{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam, jakie to przypadki..
Pozdrawiam
Aleksander
np. poręczenie wygasa, kiedy wygaśnie zobowiązanie za które poręczono.
Witam
Mam pytanie -opisze sytuację jaką mamy
mamy spółke z oo i Pani prezes poreczyła majatkiem własnym -weksel czy w sytuacji kiedy mamy postanowienie o restrukt. i mamy złożone już wniosek o upadłość . Czy Pani prezes pomimo tego moze odpowiadać swoim majatkiem ?
dziękuję bardzo
co do zasady tak
A czy potem pani prezes ma roszczenie do wystawcy takiego weksla na całość spłaconego przez nią zobowiązania?
Witam
Mamy spółkę jednoosobowy zarząd prezes nie jest wspólnikiem
dwóch wspólników prezes podpisał weksel do kredytu a wspólnicy go poręczyli
nie chcą uniknąć spłaty kredytu ale czy jak ogłoszą upadłość to bank nie zażąda natychmiastowej spłaty ?
jeżeli nie to na kogo przechodzi obowiązek spłaty kredytu ?
Różnie może być. Co do zasady ogłoszenie upadłości nie narusza poręczenia, dlatego bank może zażądać spłaty od poręczycieli.
Dzień dobry,
co dzieję się w przypadku, kiedy poręczycielem jest osoba fizyczna spoza spółki? Czy w przypadku upadłości i ściągania długu od poręczyciela, poręczyciel może domagać się w jakikolwiek sposób zwrotu pieniędzy od zarządu spółki, która przestaje istnieć?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
upadłość nie narusza praw do realizacji poręczenia niezależnie czy jest to osoba trzecia czy wspólnik upadłej spółki; poręczyć może domagać się zwrotu środków od zarządu spółki ale nie będzie to łatwy proces.