Poręczenie, a upadłość likwidacyjna spółki z o.o.

Jakub Ostrowski24 listopada 20159 komentarzy

Umowa poręczenia polega na przyjęciu przez poręczyciela zobowiązania względem wierzyciela do spełnienia zobowiązania w sytuacji, gdyby dłużnik tego zobowiązania nie wykonał. Istota poręczenia odnosi się do faktu, że poręczyciel nie przystępuje do długu głównego, ale zaciąga własne zobowiązanie, którego treścią jest spełnienie świadczenia w przypadku, gdyby nie wykonał tego dłużnik główny.

Przenosząc poręczenie na grunt prawa upadłościowego i naprawczego chcę przybliżyć Ci stan prawny poręczyciela, który poręczył za zobowiązanie spółki z o.o. wobec, której ogłoszono upadłość likwidacyjną.

Obowiązujące przepisy prawa upadłościowego i naprawczego nie zawierają żadnych szczegółowych regulacji w zakresie poręczenia w przypadku ogłoszenia upadłości likwidacyjnej spółki z o.o.

Uatrakcyjniając dzisiejszy wpis oczywiście nie może zabraknąć odniesienia się przeze mnie do sytuacji która w obrocie prawnym występuje bardzo często.

W wielkim skrócie:

 • spółka z o.o.
 • dwóch wspólników
 • zarząd jednoosobowy
 • kredyt na spółkę
 • poręczycielem umowy kredytu jest prezes zarządu jako osoba fizyczna albo/i drugi wspólnik

Spółka popada w kłopoty finansowe, przytomny i odpowiedzialny zarząd składa wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. – oczywiście wniosek jest złożony w terminie, aby uniknąć przeniesienia odpowiedzialności na majątek osobisty…

Prezesie zarządu/wspólniku osobiście spłaty kredytu raczej nie unikniesz.

Zdziwiony prezes pyta:

– Jak to?!

Należy przypomnieć, że z chwilą ogłoszenia upadłości występuje skutek w postaci wymagalności wszystkich zobowiązań pieniężnych upadłego, których termin płatności jeszcze nie nastąpił. Natychmiastowa wymagalność zobowiązań pieniężnych upadłej spółki z o.o. ma zasadnicze znaczenie dla odpowiedzialności poręczyciela.

Osobiście uważam, co znajduje potwierdzenie w orzecznictwie, że z chwilą ogłoszenia upadłości spółki z o.o. nie dochodzi do automatycznej odpowiedzialności poręczyciela. Stan wymagalności wierzytelności przysługującej wierzycielowi w stosunku do upadłego nie może zmieniać treści stosunku prawnego, który istnieje pomiędzy wierzycielem, a poręczycielem. Należy uznać, że termin na spełnienie świadczenia przez poręczyciela wynika z treści głównego zobowiązania, a nie stanu wymagalności zabezpieczonej wierzytelności pieniężnej.

Poręczyciel, pomimo przyjęcia odpowiedzialności za cudzy dług, posiada w swoim stosunku prawnym z wierzycielem pewną autonomiczność, polegającą na niestosowaniu wobec niego przepisu odnoszącego się do wymagalności w zakresie spełnienia zabezpieczonej wierzytelności pieniężnej.

Zwróć proszę uwagę, że powyższe będzie miało odniesienie do sytuacji, w której poręczona przez Ciebie umowa kredytu nie jest jeszcze wymagalna. Natomiast jeżeli z uwagi na niewypłacalność spółki z o.o. bank wypowiedział umowę kredytu co oznacza, że postawił w stan wymagalność spłatę całości zobowiązania przed ogłoszeniem upadłości spółki z o.o., to w takiej sytuacji wierzyciel zapewne będzie automatycznie próbował egzekwować od Ciebie poręczoną wierzytelność.

Spółka upadła, Ty straciłeś zarząd nad majątkiem spółki, a w nagrodę odpowiadasz za poręczony kredyt.

PS. W pewnych przypadkach ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki z o.o. może prowadzić do wygaśnięcia poręczenia.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Aleksander 23 sierpnia, 2017 o 14:18

  Witam, jakie to przypadki..
  Pozdrawiam
  Aleksander

  Odpowiedz

  Jakub Ostrowski 23 sierpnia, 2017 o 14:52

  np. poręczenie wygasa, kiedy wygaśnie zobowiązanie za które poręczono.

  Odpowiedz

  Agnieszka 5 lutego, 2018 o 15:38

  Witam
  Mam pytanie -opisze sytuację jaką mamy
  mamy spółke z oo i Pani prezes poreczyła majatkiem własnym -weksel czy w sytuacji kiedy mamy postanowienie o restrukt. i mamy złożone już wniosek o upadłość . Czy Pani prezes pomimo tego moze odpowiadać swoim majatkiem ?
  dziękuję bardzo

  Odpowiedz

  Jakub Ostrowski 5 lutego, 2018 o 15:40

  co do zasady tak

  Odpowiedz

  Karol 18 stycznia, 2019 o 13:32

  A czy potem pani prezes ma roszczenie do wystawcy takiego weksla na całość spłaconego przez nią zobowiązania?

  Odpowiedz

  daniel 8 marca, 2018 o 19:48

  Witam
  Mamy spółkę jednoosobowy zarząd prezes nie jest wspólnikiem
  dwóch wspólników prezes podpisał weksel do kredytu a wspólnicy go poręczyli
  nie chcą uniknąć spłaty kredytu ale czy jak ogłoszą upadłość to bank nie zażąda natychmiastowej spłaty ?
  jeżeli nie to na kogo przechodzi obowiązek spłaty kredytu ?

  Odpowiedz

  Jakub Ostrowski 13 marca, 2018 o 09:24

  Różnie może być. Co do zasady ogłoszenie upadłości nie narusza poręczenia, dlatego bank może zażądać spłaty od poręczycieli.

  Odpowiedz

  Jarek 28 stycznia, 2020 o 21:03

  Dzień dobry,

  co dzieję się w przypadku, kiedy poręczycielem jest osoba fizyczna spoza spółki? Czy w przypadku upadłości i ściągania długu od poręczyciela, poręczyciel może domagać się w jakikolwiek sposób zwrotu pieniędzy od zarządu spółki, która przestaje istnieć?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Jakub Ostrowski 29 stycznia, 2020 o 17:41

  Dzień dobry,

  upadłość nie narusza praw do realizacji poręczenia niezależnie czy jest to osoba trzecia czy wspólnik upadłej spółki; poręczyć może domagać się zwrotu środków od zarządu spółki ale nie będzie to łatwy proces.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: