W jakim czasie sąd ogłosi upadłość spółki z o.o.

Jakub Ostrowski24 sierpnia 2015Komentarze (0)

Złożyłeś wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. i z niecierpliwością czekasz na wydanie przez sąd postanowienia w tym zakresie?

Powinieneś wiedzieć, że w większości przypadków sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, bądź oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości, na posiedzeniu niejawnym. Nie jest to oczywiście zasada, bo w sytuacji, gdy sąd uzna, że zachodzi potrzeba przeprowadzenia rozprawy, ma taką możliwość i w tym celu może wyznaczyć stosowny termin.

Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje dwumiesięczny termin na wydanie przez sąd postanowienia w zakresie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości. Niestety muszę Cię nieco zmartwić dlatego, że nie jest to dla sądu termin wiążący, a jedynie instrukcyjny. Oznacza to nic innego jak to, że sąd powinien, a nie musi, wydać postanowienie w terminie dwóch miesięcy. Przekroczenie dwumiesięcznego terminu może stanowić podstawę do ustalenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za przewlekłość postępowania.

Każdy przypadek jest rozpoznawany indywidualnie dlatego często zdarza się, że przed wydaniem przez sąd merytorycznej decyzji zachodzi potrzeba skorzystania z wiadomości specjalnych, których sąd nie posiada tj. wywołania opinii biegłego. W takich okolicznościach postępowanie może nawet znacznie się wydłużyć i to nie z winy sądu.

Zwłoka w wydaniu postanowienia w zakresie ogłoszenia upadłości spółki z o.o. nie prowadzi do niczego dobrego, ponieważ kiedy Ty oczekujesz na decyzję sądu, dłużnik może wyzbywać się majątku, który docelowo mógłby stanowić masę upadłości.

Nie martw się! Jest na to rada, a mianowicie prawidłowo przygotowany wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. powinien zawierać również wniosek o udzielenie zabezpieczenia przez sąd, a ten powinien być rozpoznany przez sąd niezwłocznie.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: