Zakończenie postępowania upadłościowego, wykreślenie spółki z o.o. z rejestru

Jakub Ostrowski15 września 20153 komentarze

Jednym ze sposobów rozwiązania spółki z o.o. jest jej upadłość, a dokładniej zakończenie postępowania upadłościowego. Sąd po wykonaniu ostatecznego planu podziału stwierdzi zakończenie postępowania upadłościowego. Odpis takiego postanowienia otrzymuje syndyk, który jest zobowiązany do złożenia wniosku o wykreślenie spółki z o.o. z Krajowego Rejestru Sądowego.

Należy zaznaczyć, że większość postępowań upadłościowych prowadzonych wobec spółek z o.o. nie kończy się całkowitym zaspokojeniem wierzycieli. Zazwyczaj wygląda to tak, że spieniężony majątek spółki na to nie wystarcza.

Zapewne zastanawiasz się czy w takiej sytuacji Sąd wykreśli spółkę z o.o. z rejestru?

TAK, WYKREŚLI!

Brak zaspokojenia wszystkich wierzycieli w postępowaniu upadłościowym nie stanowi negatywnej przesłanki do wykreślenia spółki z rejestru. Odmienny wniosek prowadziłby do utrzymywania bytu prawnego podmiotu, pomimo utraty całkowitej zdolności do uczestniczenia w obrocie gospodarczym oraz braku jakichkolwiek perspektyw do wywiązania się z zaciągniętych zobowiązań.

W orzecznictwie sformułowane jest wprost, że „Możliwe jest wykreślenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z rejestru handlowego także wtedy, gdy w postępowaniu likwidacyjnym – mimo spieniężenia całego majątku spółki – nie zostały wypełnione wszystkie jej zobowiązania”.

Odwróćmy na chwilę sytuację – co, jeśli pomimo zakończenia postępowania upadłościowego wobec spółki z o.o., która nie zaspokoiła w tym postępowaniu wszystkich swoich wierzycieli – nie dochodzi do wykreślenia takiego podmiotu z rejestru. Z perspektywy samej gospodarki jest to stan bardzo niepożądany, ponieważ doprowadziłby do utrzymywania sztucznych podmiotów, a z perspektywy obrotu gospodarczego, taki stan naraziłby inwestorów na niebezpieczeństwo niewypłacalności.

Chociaż do Świąt Wielkanocnych pozostało jeszcze kilka miesięcy, to osobiście uważam, że na tego typu wydmuszki spółki z o.o. nie ma miejsca.

Spokojnie to nie koniec!

Co w takim razie z Twoją wierzytelnością, jeżeli w nie zostałeś zaspokojony na etapie postępowania upadłościowego, a Twój dłużnik został wykreślony z rejestru i jego byt prawny ustał?

Wierzytelność dalej istnieje!

Umiejętne skorzystanie z instrumentów jakie daje Prawo spółek handlowych w powiązaniu z Prawem upadłościowym i naprawczym powinno doprowadzić do zabezpieczenia twoich interesów nawet w sytuacji zakończenia postępowania upadłościowego bez zaspokojenia Twojej wierzytelności, a także wykreślenia dłużnej spółki z o.o. z rejestru.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Wojtek Rudzki - spolkacywilna.info 18 września, 2015 o 11:47

  Najlepsza jest enigmatyczna końcówka o możliwości umiejętnego wykorzystywania innych instytucji. Rozumiem, że nie chciałeś objawiać czytelnikom wszystkiego na raz 🙂

  Odpowiedz

  Jakub Ostrowski 21 września, 2015 o 21:57

  Dokładnie tak! Nie ma możliwości aby wszystko wyjaśnić w jednym wpisie. Sytuacja wierzyciela po zakończeniu postępowania upadłościowego będzie każdorazowo inna dlatego polecam kontakt z profesjonalistą 🙂

  Odpowiedz

  Wojciech 7 grudnia, 2023 o 22:55

  Witam. Panie Mecenasie, a co z postępowaniem sądowym w którym pozwany jest syndyk, jeżeli postępowanie upadłościowe likwidacyjne zostało zakończone? Następuje umorzenie z powodu braku strony?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: