Jednym ze sposobów rozwiązania spółki z o.o. jest jej upadłość, a dokładniej zakończenie postępowania upadłościowego. Sąd po wykonaniu ostatecznego planu podziału stwierdzi zakończenie postępowania upadłościowego. Odpis takiego postanowienia otrzymuje syndyk, który jest zobowiązany do złożenia wniosku o wykreślenie spółki z o.o. z Krajowego Rejestru Sądowego.
Należy zaznaczyć, że większość postępowań upadłościowych prowadzonych wobec spółek z o.o. nie kończy się całkowitym zaspokojeniem wierzycieli. Zazwyczaj wygląda to tak, że spieniężony majątek spółki na to nie wystarcza.
Zapewne zastanawiasz się czy w takiej sytuacji Sąd wykreśli spółkę z o.o. z rejestru?
TAK, WYKREŚLI!
Brak zaspokojenia wszystkich wierzycieli w postępowaniu upadłościowym nie stanowi negatywnej przesłanki do wykreślenia spółki z rejestru. Odmienny wniosek prowadziłby do utrzymywania bytu prawnego podmiotu, pomimo utraty całkowitej zdolności do uczestniczenia w obrocie gospodarczym oraz braku jakichkolwiek perspektyw do wywiązania się z zaciągniętych zobowiązań.
W orzecznictwie sformułowane jest wprost, że „Możliwe jest wykreślenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z rejestru handlowego także wtedy, gdy w postępowaniu likwidacyjnym – mimo spieniężenia całego majątku spółki – nie zostały wypełnione wszystkie jej zobowiązania”.
Odwróćmy na chwilę sytuację – co, jeśli pomimo zakończenia postępowania upadłościowego wobec spółki z o.o., która nie zaspokoiła w tym postępowaniu wszystkich swoich wierzycieli – nie dochodzi do wykreślenia takiego podmiotu z rejestru. Z perspektywy samej gospodarki jest to stan bardzo niepożądany, ponieważ doprowadziłby do utrzymywania sztucznych podmiotów, a z perspektywy obrotu gospodarczego, taki stan naraziłby inwestorów na niebezpieczeństwo niewypłacalności.
Chociaż do Świąt Wielkanocnych pozostało jeszcze kilka miesięcy, to osobiście uważam, że na tego typu wydmuszki spółki z o.o. nie ma miejsca.
Spokojnie to nie koniec!
Co w takim razie z Twoją wierzytelnością, jeżeli w nie zostałeś zaspokojony na etapie postępowania upadłościowego, a Twój dłużnik został wykreślony z rejestru i jego byt prawny ustał?
Wierzytelność dalej istnieje!
Umiejętne skorzystanie z instrumentów jakie daje Prawo spółek handlowych w powiązaniu z Prawem upadłościowym i naprawczym powinno doprowadzić do zabezpieczenia twoich interesów nawet w sytuacji zakończenia postępowania upadłościowego bez zaspokojenia Twojej wierzytelności, a także wykreślenia dłużnej spółki z o.o. z rejestru.
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Najlepsza jest enigmatyczna końcówka o możliwości umiejętnego wykorzystywania innych instytucji. Rozumiem, że nie chciałeś objawiać czytelnikom wszystkiego na raz 🙂
Dokładnie tak! Nie ma możliwości aby wszystko wyjaśnić w jednym wpisie. Sytuacja wierzyciela po zakończeniu postępowania upadłościowego będzie każdorazowo inna dlatego polecam kontakt z profesjonalistą 🙂
Witam. Panie Mecenasie, a co z postępowaniem sądowym w którym pozwany jest syndyk, jeżeli postępowanie upadłościowe likwidacyjne zostało zakończone? Następuje umorzenie z powodu braku strony?