Upadłość konsumencka – Lublin.

Jakub Ostrowski25 sierpnia 20168 komentarzy

Warto wiedzieć, że Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych rozpoznaje sprawy upadłościowe i restrukturyzacyjne z obszaru właściwości sądów okręgowych w Lublinie, Siedlcach i Zamościu.

Taka zmiana weszła w życie na początku 2016 roku. Dlatego, jeżeli zdecydowałeś/aś się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i masz miejsce zamieszkania w okolicach Zamościa bądź Siedlec, czeka Cię przynajmniej jedna wycieczka do Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku.

Liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich w pierwszym półroczu 2016 roku wynosiła 1992 z czego w województwie lubelskim ogłoszono – 34. Oczywiście najwięcej upadłości konsumenckich ogłoszono w województwie mazowieckim – 412.

Ponad jedna czwarta osób wobec, których orzeczono upadłość konsumencką jest w wieku 40-49 lat, a ponad 56 % stanowią kobiety.

Porównując, w pierwszym półroczu 2016 roku ogłoszono prawie tyle upadłości konsumenckich ile w całym 2015 roku (2112).

W mojej ocenie świadczy to o coraz większej świadomości zadłużonych konsumentów, którzy chcą zacząć wszystko od nowa, tzw. nowy finansowy start.

Ciągły wzrost liczby ogłaszanych upadłości konsumenckich nie świadczy o coraz bardziej liberalnym podejściu sędziów orzekających w tych sprawach, a jest wynikiem ciągle zwiększającej się liczby składanych wniosków. Wraz ze wzrostem ogłoszonych upadłości wzrasta także liczba oddalanych wniosków przez Sądy.

Od początku 2016 roku wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej musi być złożony na urzędowym formularzu. Założeniem ustawodawcy przy wprowadzeniu takiej formy było ułatwienie konsumentom wypełnienia wniosku.

Dwie rzeczy pozostały niezmienne. Uzasadnienie i dokumenty jakie złożysz na poparcie swojego stanowiska. Pamiętaj, Sąd w tym przypadku nic nie musi, a jedynie może ogłosić wobec Ciebie upadłość, której podstawowym celem jest oddłużenie.

Moja wskazówka jest bardzo prosta. Opisz rzetelnie swoja sytuację życiową i finansową. Przygotuj się do złożenia wniosku. Zgromadź wszystkie dokumenty. Nie rób tego chaotycznie. Pomóż Sądowi ogłosić upadłość. Konsumencie to Twój interes.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 886 523 359e-mail: biuro@kancelaria-ostrowski.eu

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karolina Rokicka-Murszewska 2 września, 2016 o 10:21

Zastanawia mnie, z czego wynika, że więcej kobiet ogłasza upadłość niż mężczyzn. Upadłość konsumencka to doskonale pole dla badań socjologicznych 🙂

Odpowiedz

Jakub Ostrowski 2 września, 2016 o 10:25

z wielką przyjemnością zapoznam się z wynikami takich badań 🙂

Odpowiedz

Katarzyna 29 stycznia, 2017 o 22:02

Witam Panie Jakubie
od kilku lat jestem w sytuacji beznadziejnej-pętla kredytowa. Zaciągałam kolejne zobowiązania na spłatę poprzednich pożyczek.spłacane karty czy limity były po jakimś czasie znowu wykorzystane. Pieniędzy nie wydawałam na luksusy, wycieczki, drogie przedmioty. Straciłam całkowita kontrole nad posiadanymi zobowiązaniami, ratami do spłaty w bankach, parabankach i chwilówkach. Na jesieni, nie potrafię powiedzieć co się wydarzyło, ale jakbym ocknęła się. To co zobaczyłam – czyli moja sytuacja finansowa mnie przeraziła. Próba uporządkowania moich finansów niestety zakończyła się niepowodzeniem z uwagi na duża liczbę zapytań kredytowych które zrobiłam sama jak również kilku doradców.Otrzymywałam informacje że jak najbardziej można uporządkować moje zobowiązania. Nie miałam już możliwości trwania w tej sytuacji i postanowiłam zakończyć ten kilkuletni koszmar. Niestety ale mnie odratowano, po tygodniu na OIOM trafiłam na oddział psychiatryczny gdzie stwierdzono zaburzenia adaptacyjne i dowiedziałam się od psychiatry że wystąpiły mechanizmy psychiczne które doprowadziły mnie do takiej sytuacji finansowej. Zostałam skierowana na terapię która ma przebiegać dwutorowo -pomoc wyjścia z zaistniałej sytuacji oraz drugi wyeliminowanie mechanizmów które doprowadziły do zadłużenia. Czy w takiej sytuacji mogę składać wniosek o upadłość? Takie rozwiązanie podpowiedział prawnik z którym skontaktowała się rodzina kiedy byłam w szpitalu.

Odpowiedz

Jakub Ostrowski 29 stycznia, 2017 o 22:52

Pani Katarzyno, jak najbardziej w opisanej sytuacji może Pani składać wniosek o ogłoszenie upadłości. Jednakże proszę przeanalizować wszystkie konsekwencje jakie niesie postępowanie upadłościowe.

Odpowiedz

Katarzyna 30 stycznia, 2017 o 00:48

Dziękuje bardzo. Jakie konsekwencje ma Pan na myśli?

Odpowiedz

Jakub Ostrowski 30 stycznia, 2017 o 11:01

Przykładowo: obowiązek wydania całego majątku syndykowi.

Odpowiedz

Dariusz 28 października, 2018 o 19:10

Witam,
Gdzie można pobrać wniosek na upadłość konsumencką

Odpowiedz

Jakub Ostrowski 28 października, 2018 o 20:00

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelaria-ostrowski.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: