Kupno samochodu od syndyka

Jakub Ostrowski02 sierpnia 201513 komentarzy

Czy taka transakcja jest bezpieczna?!

Odpowiedź jest tylko jedna! Oczywiście, że tak!

Jeśli spotkaliście ciekawą ofertę kupna samochodu od syndyka masy upadłości, warto to rozważyć.

Prawo upadłościowe i naprawcze w zakresie sprzedaży ruchomości wchodzących w skład masy upadłości odsyła do przepisów regulujących sprzedaż w postępowaniu egzekucyjnym. Dokonując kupna ruchomości np. samochodu od syndyka uzyskujesz prawo własności niezależnie od zakresu prawa własności jakie przysługiwało poprzedniemu właścicielowi.

Musisz wiedzieć, że kupując samochód, który wchodzi w skład masy upadłości stajesz się jego właścicielem bez żadnych obciążeń. Jeżeli na samochodzie ustanowiony jest np. zastaw czy prawo użytkowania to w momencie nabycia przez Ciebie takiego samochodu wszystkie te prawa automatycznie wygasają. Warto żebyś wiedział też, że w przypadku takiego rodzaju kupna nie przysługują Ci roszczenia z tytułu rękojmi za wady.

Od siebie mogę dodać, że nabyty w ten sposób samochód musi być odebrany od syndyka natychmiast, oczywiście po dokonaniu zapłaty.

Jeżeli podczas próby zarejestrowania nabytego samochodu napotkasz problemy w Wydziale Komunikacji, np. Urzędnik nie będzie chciał zarejestrować Ci samochodu z uwagi na ustanowiony zastaw, zadzwoń do syndyka i poproś go o pomoc. Uspokajam, nie ma powodów do paniki.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Tomasz 4 lipca, 2017 o 09:32

    Witam
    Mam pytanie czy pracownik spółki akcyjnej, której sąd ogłosił upadłość likwidacyjną, zatrudniony przez syndyka po ogłoszeniu upadłości może kupić samochód od syndyka np. w drodze przetargu?czy są jakieś inne opcje?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 4 lipca, 2017 o 09:35

    Panie Tomaszu uważam, że może kupić, ale już w jakim trybie to zależy od syndyka. Podstawowa forma sprzedaży w postępowaniu upadłościowym to przetarg, ale zakładam, że w przypadku ruchomości, tj. samochodów syndyk ma zgodę na sprzedaż z wolnej ręki – wtedy należy zapoznać się z zaproszeniem do składania ofert i złożyć ofertę spełniającą wymagania.

    Odpowiedz

    simplyrent 20 listopada, 2017 o 18:21

    Właśnie takich wskazówek szukałem. Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Iwona 23 lutego, 2021 o 22:18

    Witam

    Kupując samochód od syndyka bez dowodu rejestracyjnego czy można go zarejestrować w wydziale komunikacyjnymi. Jeśli tak to jakie dokumenty należy mieć?

    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 24 lutego, 2021 o 02:13

    uważam, że można takie auto zarejestrować ale w zakresie jakich dokumentów oczekuje wydział komunikacji oprócz umowy sprzedaży najlepiej będzie podjęcie kontaktu z urzędem i ustalenie szczegółów

    Odpowiedz

    Stanisław 4 marca, 2021 o 23:01

    Witam serdecznie mam pytanie kupiłem auto dostawcze na podstawie licytacji od Syndyka po zakupie samochodu który odbył się na parkingu… Okazało się że auto ma zgnite całe podwozie i nie przejdzie przeglądu technicznego. Czy mogę zwrócić auto na podstawie Renkojmii… Dodam że nabyte przeze mnie auto ma wycenę Rzeczoznawcy sporządzona przez Rzeczoznawce powołanego przez Syndyk… I nie ma w niej ani słowa o korozji podwozia

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 8 marca, 2021 o 12:32

    Zakładam, że umowa sprzedaży ma forme pisemna także proszę zerknąć do dokumentu; ewentualnie proszę zgłosić swoje roszczenie do sprzedającego.

    Odpowiedz

    Marcin 8 marca, 2021 o 08:44

    Witam, ja mam podobny problem, ogloszenie od syndyka reprezentowanego przez konsumenta w upadlosci zwieralo informacje ze samochod posiada pelen serwis rozrzadu. Koszt wymiany rorzadu ponad 10 tys zl w tym aucie. Po powrocie okazalo sie ze rozrzad do wymiany. A pytalem 5 razy bo wiedzialem ze to najbardziej kosztowne rzeczy. Pytanie co moge teraz z tym zrobic, przysluguje mi jakies prawo na tej podstawie? zwrot czesci kosztow lub zwrot auta?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 8 marca, 2021 o 12:32

    Zakładam, że umowa sprzedaży ma forme pisemna także proszę zerknąć do dokumentu; ewentualnie proszę zgłosić swoje roszczenie do sprzedającego.

    Odpowiedz

    Joanna 24 kwietnia, 2022 o 07:54

    Kupując samochód od Syndyka czy muszę też opłacić PCC ?
    Pozdrawiam Joanna

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 24 kwietnia, 2022 o 22:37

    tak

    Odpowiedz

    Urszula 9 września, 2022 o 06:04

    Dzien dobry. Mam pytanie. Czy kupujac auto od syndyka potrzebne jest przy rejestrowaniu auta oryginalny akt dziedziczenia . I w ciagu ilu dniu musze zarekestrowac auto od momentu zakupu auta

    Odpowiedz

    Łukasz 10 stycznia, 2023 o 22:06

    Dzień dobry, samochód kupiony od syndyka w dowodzie rejestracyjnym ma podanego innego właściciela niż dłużnik który zgłosił upadłość. Urząd nie chce uznać umowy sprzedaży samochodu przez syndyka, stwierdza brak ciągłości rejestracji. Czy to zgodne z prawem odsyłać mnie w tej sytuacji? Co można zrobić, na co się powołać?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: