Kupno nieruchomości od syndyka cz.1

Jakub Ostrowski09 sierpnia 2015106 komentarzy

Kilka dni temu pisałem o bezpieczeństwie tranksakcji kupna samochodu od syndyka – oczywiście miałem/mam na myśli samochód wchodzący w skład masy upadłości. Wziąłem za przykład samochód, ale takie same regulacje dotyczą całego katalogu ruchomości.

Zastanawia Cię czy równie bezpieczna jest transakcja kupna nieruchomości od syndyka?!

Oczywiście, że tak!

Warto śledzić ruchy syndyków w zakresie sprzedaży nieruchomości. Często są to bardzo różne i ciekawe oferty. Zazwyczaj można kupić nieruchomość, która była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej – co pozwala zakładać, że będziesz w jakimś stopniu miał zapewnioną infrastrukturę takiej nieruchomości. Nie powinno Cię zdziwić, że syndyk może zaoferować sprzedaż zarówno kiosku, warzywniaka czy nowoczesnej fabryki.

Kolejnym argumentem, który działa na korzyść podjęcia zakupu nieruchomości od syndyka, jest przychylność banków w zakresie udzielania kredytów pod taką inwestycję. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że takie nieruchomości są zazwyczaj dobrze przygotowane do sprzedaży, mają przejrzysty stan prawny, a w dodatku sporządzony operat szacunkowy, który na pewno odzwierciedla wartość rynkową takiej nieruchomości.

Jeżeli jeszcze Cię nie przekonałem to użyję bardzo poważnego argumentu, a mianowicie przedmiotowa transakcja ma walor sprzedaży egzekucyjnej, co oznacza, że kupując taką nieruchomość stajesz się jej właścicielem bez żadnych obciążeń hipotecznych. Dodatkowo przy sprzedaży nieruchomości w ramach postępowania upadłościowego wygasają wszystkie prawa, oraz prawa i roszczenia osobiste ujawnione w księdze wieczystej.

Zachęcające?! Myślę, że tak! Znajdź biuro syndyka i biegnij sprawdzić czy nie ma ciekawej oferty zakupu nieruchomości!

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 106 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Giuseppe 12 sierpnia, 2015 o 09:45

    A jak wygląda sytuacja gdy nieruchomość zamieszkują lokatorzy? Czy też, jak w przypadku sprzedaży egzekucyjnej wierzyciel/kupujący będzie musiał pokryć koszty eksmisji?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 19 sierpnia, 2015 o 14:41

    W pierwszej kolejności musimy rozróżnić o jakiej upadłości mówimy. Zupełnie inaczej z praktyki będzie wyglądała sprzedaż nieruchomości przy upadłości konsumenckiej, inaczej przy upadłości przedsiębiorcy. Zakładając modelowo – Syndyk obejmując zarząd nad majątkiem upadłej Spółki z o.o., która jest właścicielem nieruchomości zamieszkałej przez lokatorów powinien doprowadzić do stworzenia przejrzystego stanu prawnego nieruchomości co oznacza, że w zakresie jego działań będzie kwestia opróżnienia lokalu z lokatorów. Nie znam przypadku gdzie Syndyk sprzedaje nieruchomość w postępowaniu likwidacyjnym wraz z lokatorami. Zakup takiej nieruchomości jest mało atrakcyjny i z dużym prawdopodobieństwem zakładam, że nie dojdzie do skutku. Jeżeli interesują Cię szczegóły poruszanego problemu i poszukujesz porady prawnej proszę Cię o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

    Odpowiedz

    Ola 11 lutego, 2016 o 14:27

    Niepełne 2 lata temu wraz z Mężem zakupiliśmy mieszkanie w MdM. Z racji tego, że zakup miejsca garażowego i komórki lokatorskiej wiązał się z jedna księgą wieczystą nie mogliśmy się na nie zdecydować (metraż i cena z metra przekraczały limit). Pod koniec 2015 roku postanowiliśmy, że zakupimy garaż wraz z komórką za gotówkę. Niestety na początku grudnia deweloper, od którego kupiliśmy mieszkanie jest upadłości likwidacyjnej, a zarządzaniem nieruchomości zajął się Syndyk. W zarządzie Wspólnoty nie wiedzą zbyt dużo o posunięciach Syndyka (mamy mieć zebranie Wspólnotowe w przyszłym tygodniu). Moje pytanie brzmi, w jaki sposób możliwy jest zakup? I czy kupno od Syndyka to forma licytacji? Czy warto jest zakupić od Syndyka?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 11 lutego, 2016 o 17:15

    W skrócie: majątkiem dewelopera zarządza syndyk, proszę się z nim skontaktować i oświadczyć, że jesteście Państwo zainteresowani zakupem. Jeżeli cena będzie dla Państwa odpowiednia to jak najbardziej warto.

    Odpowiedz

    Daria 20 września, 2016 o 13:44

    Aktualnie wynajmujemy mieszkanie od osoby, która chce w najbliższym czasie złożyć wniosek o upadłość konsumencką. W związku z powyższym przewidujemy, że w ciągu kilku miesięcy sąd
    wyznaczy syndyka i mieszkanie zostanie wystawione na sprzedaż w drodze licytacji. Czy może to mieć jakieś konsekwencje dla nas? Czy syndyk może nas w trybie natychmiastowym wyrzucić z mieszkania, czy musi stosować się do umowy, którą zawarł z nami właściciel mieszkania który ogłosił upadłość? W umowie mamy wpisany 2-miesieczny okres wypowiedzenia. Czy syndyk ma prawo wejść do mieszkania które zostało wynajęte?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 20 września, 2016 o 21:56

    Dziękuję za komentarz.

    Samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przez właściciela mieszkania nie rodzi dla Państwa żadnych konsekwencji. Jednakże w sytuacji gdy Sąd ogłosi upadłość takiej osoby to jej majątek stanowi masę upadłości. Upadły po ogłoszeniu upadłości traci prawo zarządu swoim majątkiem.

    W wielkim skrócie:
    Na pewno syndyk Państwa nie wyrzuci z mieszkania w trybie natychmiastowym. Syndyk w ramach swoich czynności jest zobowiązany do zabezpieczenia majątku upadłego dlatego będzie chciał sprawdzić w jakim stanie jest mieszkanie, kto je wynajmuję itp. Zakładam, że nie unikniecie spotkania z syndykiem. Syndyk przystąpi do likwidacji/sprzedaży majątku upadłego. Sprzedaż przez syndyka w toku postępowania upadłościowego nieruchomości upadłego wywołuje takie same skutki w stosunku do umowy najmu, jak sprzedaż w postępowaniu egzekucyjnym/komorniczym. Generalna zasada jest taka, że nowy nabywca wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu na takich samych warunkach, jakie miałyby miejsce gdyby nieruchomość została sprzedana poza postępowaniem egzekucyjnym. Należy także brać pod uwagę, że syndyk może wypowiedzieć Państwu umowę.

    Jeżeli interesują Państwa szczegóły poruszanego problemu i poszukujecie porady prawnej proszę o wiadomość na adres e-mail, który dostępny jest w zakładce Kontakt.

    Odpowiedz

    Renata 6 października, 2016 o 19:27

    Czy przy zakupie od Syndyka w akcie notarialnym powinny być uwzględnione rzuty kondygnacyjne piętra zakupowanego mieszkania oraz rozkład garażu z zaznaczonymi miejscami sprzedanymi do danej nieruchomości. Proszę o informację bo Nasz syndyk oraz wybrany przez niego Notariusz twierdzą że takiego wymogu nie ma i nie muszą niczego dołączać.

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 10 października, 2016 o 10:24

    W mojej ocenie również takiego wymogu nie ma.

    Odpowiedz

    ewelina 21 listopada, 2016 o 10:23

    Witam,
    Planujemy z mężem poprzez biuro nieruchomości kupno mieszkania/segmentu w stanie deweloperskim z 40 m3 działką,(parter i piętro nad segmentem jeszcze są lokatorzy czyli na 2 piętrze/poddasze)którego developer jest w upadłosci i sprawami zajmuje się syndyk. Chciałabym zapytać, ponieważ cena jest atrakcyjna lecz wystawiona jest przez rzeczoznawcę i teraz jest sytuacja tego typu kto da więcej i przebije ofertę drugiego.Czy to jest poprawne stosowanie przez syndyka skoro cena jest już ustalona i wyceniona-po co licytacja kto przebije cenę nieruchomość jest jego?! Czy są to bezpieczne zabiegi stosowane, czy jest sens podejmować licytacje.? Czy jest ktoś w stanie nam doradzić w tej kwestii.

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 28 listopada, 2016 o 22:38

    Pani Ewelino proszę zapoznać się z tekstem https://upadloscspolkizoo.pl/kupno-nieruchomosci-od-syndyka-cz-2/.

    Odpowiedz

    lucjan 30 grudnia, 2016 o 11:20

    Witam,
    Jestem zainteresowany kupnem mieszkania wystawionego na sprzedaż przez syndyka. Napisał Pan, „że kupując taką nieruchomość stajesz się jej właścicielem bez żadnych obciążeń hipotecznych” ale czy dotyczy to też np. zadłużenia w niepłaceniu czynszu w spółdzielni mieszkaniowej, prądu, gazu?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 30 grudnia, 2016 o 12:21

    Panie Lucjanie także dotyczy to zadłużenia w spółdzielni mieszkaniowej.

    Odpowiedz

    Mikolaj 11 stycznia, 2017 o 16:51

    Witam. Ile w praktyce trwa dostanie klauzuli wykonalności od sądu, już po otworzeniu ofert i wybraniu oferenta? Czy więcej niż miesiąc to norma?

    Odpowiedz

    ania 7 lutego, 2017 o 10:00

    Witam, planuję kupić mieszkanie poprzez licytacją od syndyka. W ofercie którą muszę złożyć jest wpisana cena netto. Jaka więc bedzie cena brutto? Czy ty mieszkania są objęte 7% podatkiem?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 7 lutego, 2017 o 19:54

    W przypadku zakupu nieruchomości, która wchodzi w skład masy upadłości konsumenta nie zapłaci Pani żadnego podatku vat. Podana cena netto jest ceną minimalną za jaką syndyk może sprzedać nieruchomość.

    Odpowiedz

    Zenon 10 lutego, 2017 o 13:43

    Witam
    Planuje zakup działki budowlanej od syndyka. Chcialbym sie dowiedziec jak wygląda sprawa zapłaty? W tym momencie dokonalem wplaty zadatku w kwocie 10% od wartosci. Syndyk nalega na dokonanie zapłaty całosci kwoty przed podpisaniem aktu notarialnego. Ja jednak wolałbym dokonać zapłaty w dniu podpisania aktu notarialnego.

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 11 lutego, 2017 o 15:52

    Panie Zenonie w przypadku wszystkich nieruchomości jakie zbywałem działając jako syndyk wymagałem aby zapłata ceny nastąpiła przed zawarciem aktu notarialnego – to nie jest kaprys syndyka, a wytyczne Sędziego-Komisarza. Spokojnie to standardowa procedura, proszę się niczego nie obawiać.

    Odpowiedz

    Aneta 23 lutego, 2017 o 13:53

    Witam
    Jestem zainteresowana kupnem nieruchomości od syndyka .Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja z księgą wieczystą ( a wpisy w niej to podobnież rzecz święta ) .Mianowicie Syndyk wystawił na sprzedaż dwie działki z czego na jednej znajduje się wybudowany dom , natomiast sprawdzając księgi wieczyste zauważyłam że w księdze nie jest wpisany budynek ,tylko istniej zapis iż działki są niezabudowane .Jak mam się ustosunkować do takiej sytuacji ?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 23 lutego, 2017 o 22:24

    Pani Aneto nieruchomość, na której wybudowany jest dom jest objęta jedną księgą wieczystą prowadzoną dla „działki” i nie ma potrzeby ujawniania na niej budynku. W takim przypadku sprzedaje się „działkę” z domem, a nie odwrotnie. Stara rzymska zasad superficies solo cedit oznacza: wszystko co na gruncie dzieli los gruntu.

    Odpowiedz

    Agata 14 marca, 2017 o 16:23

    Witam, planujemy udział w licytacji mieszkania od syndyka. W grę wchodziłoby wzięcie kredytu na zakup tej nieruchomości i tu mamy dwa pytania:
    – czy ofertę może złożyć jeden z małżonków, jeśli kredyt byłby wspólny?
    – syndyk wyznacza termin podpisania umowy (nie później niż po 6 tygodniach od licytacji) – czy syndyk bierze pod uwagę czas potrzebny na załatwienie kredytu, czy odgórnie wyznacza wygodną dla siebie datę np. za tydzień?

    Odpowiedz

    Jola 21 marca, 2017 o 17:33

    Witam,
    Czy syndyk ma obowiązek prezentacji sprzedawanej w ramach postępowania upadłościowego nieruchomości? Właśnie spotkałam się z taką sytuacją, że syndyk obiecywał, że pokaże mi sprzedawaną nieruchomość, po czym parę dni przed przetargiem otrzymałam informację, że już nie będzie pokazywał. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Wydaje się co najmniej nierzetelne i niestety budzi podejrzenia, czy przetarg nie jest „ustawiony”.
    Czy, a jeśli tak to w jaki sposób można wyegzekwować od syndyka pokazanie nieruchomości?

    Odpowiedz

    joanna 9 kwietnia, 2017 o 17:21

    a gdzi emozna śledzić to co rózni syndycy chcą sprzedać? jest jakis portal ? chodzi mi o nieruchomości szczególnie

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 9 kwietnia, 2017 o 22:19

    Aktualnie nie ma takiego portalu. Należy śledzić ogłoszenia np. w lokalnych gazetach.

    Odpowiedz

    Bartosz Szczecin 16 maja, 2017 o 11:31

    Dzień dobry,

    Panie MEcenasie,

    Dwa krótkie pytania?

    1. Jakie konsekwencje ponosi osoba skłądajaca ofertę na zakup mieszkania w ramach upadłosci konsumenckiej w sytuacji gdy się rozmysli i nie podejdzie do aktu notarialnego?

    2. Czy syndyk ma obowiązek opróznic sprzedawany w upadłości konsumenckiej lokal?
    a co z wyposazeniem mieszkania, czy dotychczasowy włąsciel moze zacząc demontowac armature, schody?

    Pzodrawiam

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 19 maja, 2017 o 16:07

    1. jeżeli jest to złożona prawidłowo oferta w trybie przetargowym to zapewne trzeba będzie się pożegnać z wadium;
    2. ja osobiście nie spotkałem się z tym, żeby syndyk pozwolił sobie na zamieszkiwanie „dzikich” lokatorów; nie może, cały majątej upadłego wchodzi do masy upadłości i zarządza nim syndyk, a upadły traci tzw. władztwo nad tym majątkiem

    Odpowiedz

    anna 19 czerwca, 2020 o 15:06

    ja mam własnie taki przypadek; w nieruchomosci mieszkają osoby bez tytułu prawnego; nie jest to upadły; są to poprzedni wlasciciele nieruchomosci; syndyk poinformowal, ze nie bedzie oproznial lokalu z „dzikich lokatorów”; rozumiem, ze wchodzimy tutaj w standardowy proces eksmisji; zastanawiam się, czy jeżeli te osoby mieszkają tam około 20 lat, to czy nie dojdzie do zasiedzenia

    Odpowiedz

    KASIA 25 maja, 2017 o 19:54

    Jak należy przygotować ofertę do syndyka? Jakie dane/elementy musi zawierać taka oferta?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 29 maja, 2017 o 19:22

    Treść składanej oferty zależy od treści zaproszenia do składania ofert. Jeżeli jest to sprzedaż z wolnej ręki na pewno forma oferty będzie mniej sformalizowana. W przypadku sprzedaży w formie przetargu, zwracam uwagę aby składana oferta odpowiadała w 100% zatwierdzonym warunkom przetargu.

    Odpowiedz

    bartosz 1 lipca, 2017 o 13:44

    Panie mecenasie wszystkie informacje od pana sie zgadzają oprócz jednej ale zasadniczej banki nie chcą udzielać kredytu na zakup nieruchomości od syndyka, proszę zapytać wszystkie biura doradcze albo bezpośrednio w bankach. piszę to ku przestrodze bo tak własnie straciłem 10% wadium. zdolność kredytową miałem, wcześniej u dewelopera podpisałem umowę i zadatkowałem i zgoda banku była. w ostatniej chwili jednak skusiła mnie oferta od syndyka byla tansza i lepsza pod kazdym względem w odra tower we wrocławiu , no ale niestety zaden bank nie chcial od syndyka kredytowac i w ten sposób straciłem wspomniane 10% prawdę mówiąc nie wiem dlaczego jest taka polityka banku, nikt nie umiał mi odpowiedziec dlaczego mają takie wytyczne. pozdrawiam bartosz

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 2 lipca, 2017 o 21:50

    Panie Kamilu, dziękuję za komentarz. Pana sytuacja mnie nie przekonała, doradzałem przy „kilku” transakcjach zakupu nieruchomości od syndyka i nigdy nie było problemów z kredytem.

    Odpowiedz

    bartosz 4 lipca, 2017 o 08:27

    Szanowny panie Jakubie naprawdę to czy mój przypadek pana przekonuję czy też nie jest najmniej istotne w tej sprawie. Najważniejszą informacją z mojego posta którą chcę się podzielić jest fakt że banki bardzo niechętnie kredytują zakup nieruchomości od syndyka, zresztą tak samo od komornika. Nie twierdzę że nikomu nie udało się takiego zakupu dokonać. kilka banków taką możliwość dopuszczało lecz wymagało zabezpieczenie na innej hipotece (a nie każdy takową posiada). Twierdzenie cyt,, przychylność banków w zakresie udzielenia kredytu pod taka inwestycję” jest bynajmniej na chwilę obecną łagodnie mówiąc nieprawdziwe. Jeśli dalej to pana nie przekonuję by nie młócić pustej słomy proponuje panu lub każdemu zainteresowanemu wykręcić numer do obojętnie którego banku lub doradcy finansowego i zweryfikować czy chętnie udzielą kredytu na zakup od syndyka. pozdrawiam

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 4 lipca, 2017 o 09:14

    Do każdego zakupu finansowanego kredytem należy się odpowiednio przygotować. Uprzednie zbadanie rynku usług bankowych, wykazanie realnej wartości nieruchomości czy nawet uczestnictwo syndyka w spotkaniu z pracownikami banku nie jest niczym dziwnym i powinno mieć obowiązkowo miejsce przed wpłaceniem wadium.

    Odpowiedz

    bartosz 4 lipca, 2017 o 18:39

    Panie Jakubie dalej się nie rozumiemy, mój przypadek w tym kontekście jest całkowicie nie istotny i nie zajmujmy się nim bo ja się nie użalam nad sobą. podkreślam tylko że takim wpisem może pan wprowadzić ludzi w błąd i może narazić na szkodę, a takiego zamiaru pan chyba nie ma? i pański blog temu nie służy? Wystarczyło skorygować pierwszy wpis i było by rzetelnie. Nawiasem mówiąc wartość nieruchomości o której pan piszę także nie miała znaczenia dla banków ponieważ cena była niższa 0 około30% od ceny po której sprzedawał wcześniej deweloper, (zresztą z niezłym skutkiem) a nie mówiąc o cenie rynkowej a przybita była wywoławcza. Pisze pan także o wizytach czy spotkaniach syndyka z bankowcami, hmm … przy kilkudziesięciu transakcjach nawet gdy by bardzo chciał w co śmiem wątpić to mógł by mieć problem, zresztą po co te ceregiele jak bank tak chętnie kredytuje takie inwestycje?

    Mariusz 5 lipca, 2017 o 10:13

    witam serdecznie,
    Bardzo proszę o podpowiedź. Nabyliśmy u syndyka ruchomości – sprzęt biurowy oraz meble i wyposażenie biura. Z tego co nam wiadomo podmiot który ogłosił upadłość zakupił je z dofinansowania unijnego . Czy jako kupujący (otrzymaliśmy również dotację) możemy zaliczyć koszty zakupu do rozliczenia naszej dotacji? Czy syndyk musi wystawić fakturę czy dokumentem zakupu jest umowa?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 5 lipca, 2017 o 12:59

    W mojej ocenie tak ale do podjęcia ostatecznej decyzji wymagana jest analiza zapisów umowy o dofinansowanie. Jeżeli kupiliście od syndyka masy upadłości przedsiębiorcy to faktura, a jeżeli upadłym jest konsument to pewnie umowa.

    Odpowiedz

    Andrzej 18 lipca, 2017 o 08:36

    Witam , panie Jakubie mam pytanie , chce nabyc nieruchomosc od syndyka za gotowke czy musze zaplacic jakis podatek po zakupie takiej nieruchomosci .

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 18 lipca, 2017 o 08:44

    Oczywiście, że tak. 2% PCC. Podatek pobiera Notariusz przy akcie.

    Odpowiedz

    Andrzej 18 lipca, 2017 o 16:29

    Dziekuje

    Odpowiedz

    Piotr 25 lipca, 2017 o 05:11

    Witam serdecznie mam zamiar kupić dom od syndyka ale niepokoi mnie że w tym domu mieszka jeszcze upadły i syndyk przekonuje mnie że po zakupie wyznaczy się mu czas na opuszczenie czy tak to się odbywa?Pozdrawiam .

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 25 lipca, 2017 o 11:53

    w praktyce tak właśnie się to odbywa

    Odpowiedz

    Piotr 25 lipca, 2017 o 11:57

    Dziękuję bardzo za odpowiedź.

    Odpowiedz

    Zbyszek 28 lipca, 2017 o 23:47

    Witam.
    Mam istotne pytanie.Ogladalem mieszkanie od syndyka w ktorym mieszkaj 4 osoby – upadla z mezem i dwoje maloletnich dzieci.Zameldowane zas sa tam 3 osoby -upadla i dzieci.Syndyk twierdzi ze po zakupie u notariusza mieszkania nie bedzie problemu z opuszczeniem mieszkania przez rodzine i ze sie sami wymelduja.A jesli tego nie zrobia to co?Czy moze byc tak ze syndyk umyje rece bo powie ze juz nie jest wlascicielem mieszkania,a mi pozostanie sprawa sadowa o eksmisje i wymeldowanie rodziny oraz zapewnienie lokalu po eksmisji,zwlaszcza ze sa dzieci?Syndyk ponadto twierdzi ze wymelduje ich z urzedu,ale jak to zrobi skoro juz ja bymbyl wlsscicielem mieszkania?

    Odpowiedz

    Szymon 16 kwietnia, 2018 o 14:21

    Widzę, że trudne pytania są pomijane przez autora…

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 16 kwietnia, 2018 o 15:21

    Jeżeli interesują Cię szczegóły poruszanego problemu i poszukujesz porady prawnej proszę Cię o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz w zakładce Kontakt.

    Odpowiedz

    Marcin 25 października, 2017 o 12:19

    Witam

    Panie Jakubie chciałbym dołączyć do dyskusji na temat zakupu nieruchomości od syndyka, gdyż sam zastanawiam się nad kupnem takiej nieruchomości. Sprawdziłem ofertę wszystkich największych banków i nikt nie chce kredytować takiej nieruchomości, proszę więc o informację jaki bank udzielił Panu takiej decyzji, ewentualnie czy można liczyć na Pana pomoc przy zakupie takiej nieruchomości.

    Odpowiedz

    pat 21 listopada, 2017 o 01:07

    witam. proszę mi doradzic
    do nabycia jest dom który teraz jest w rekach syndyka. wlascicielka oglosila upadlosc swojej firmy wiec zabrali jej caly dobytek. sęk w tym ze syndyk chce sprzedac dom wraz z najemcami … prawnie -wynajmuje to inna firma od niej dokładnie jakas spółka z ograniczoną odpowiedzialnością za śmieszne pieniądze a w umowie najmu pieniadze przekazywane sa do ręki. w umowie pisze – ze przysluguje wypowiedzienie umowy 3 mies . i teraz pytanie takie : jesli zakupimy dom to mozemy nie pozbyc sie najemców – w umowie jest tez zapis ze wynajela na czas nieokreslony. w rzeczywistosci wyglada to tak : spółka która od niej wynajela dom jest wlasnoscia najprawdopodobniej jej rodziny (nie maja tego samego nazwiska) i w chwili podpisywania umowy pieczątka tej spółki juz adres widniał tego domu…. , najlepsze ze w dalszym ciagu tak naprawde mieszka ta sama Pani wynajmująca ze swoją rodziną a jedynie sfingowała tą rodzinną spółką wynajęcie. pieniazki z rak do rąk czyli z pewnoscia nawet jakby wracały do włascicielki . pytanie jak zakupic dom bez nich i bez jakichkolwiek problemow byc moze zdewastują dom lub na sile nie wyjda po dobroci . …

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 21 listopada, 2017 o 08:40

    Tokiem postępowania kieruje Sędzia-komisarz, być może pisemna informacja przyniesie jakiś skutek. Proszę rozmawiać też z syndykiem w zakresie opróżnienia lokalu.

    Odpowiedz

    Iwona 6 stycznia, 2018 o 19:07

    Witam,
    Brałam udział w pisemnym przetargu na zakup lokalu mieszkalnego od syndyka, który poinformował mnie, że moja oferta była najwyższa, a tym samym stanę się właścicielem tegoż mieszkania.
    Obecnie syndyk na wniosek notariusza przygotowuje dokumenty niezbędne do sporządzenia aktu notarialnego.
    Proszę o informacje czy na tym etapie mogę zrezygnować z tej transakcji, mimo, ze w momencie oferowania wpłaciłam wadium w wysokości 10% ceny wyjściowej nie tracąc zaliczki?
    Pozdrawiam,
    Iwona

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 7 stycznia, 2018 o 09:02

    Rezygnacja z transakcji będzie wiązała się z przepadkiem wadium.

    Odpowiedz

    Adam 13 stycznia, 2018 o 11:21

    Witam serdecznie , moja teraz juz była żona ma ogłoszoną upadłość konsumencka , w najbliższym czasie odbędzie się licytacja naszego domu i w związku z tym mam pytanie czy członkowie mojej rodziny np siostra mogą do niej przystąpić ? Z góry dziekuje za odpowiedz

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 13 stycznia, 2018 o 11:28

    mogą

    Odpowiedz

    Adam 13 stycznia, 2018 o 20:16

    Dobry Wieczór!
    Przymierzam się do zakupu mieszkania od Syndyka. Oferta jest bardzo korzysta i stąd moje obawy. W KW zawarty jest zapis o jednym pokoju a rzeczywiscie pokoi jest 2. Zawarte sa hipoteki ale rozumiem ze zostają wykresolne do miesiąca czasu od zakupu nieruchomosci. W KW jest osoba ktora taka upadlosc oglosila. Umowe podpisuje z nia czy z Syndykiem?
    Sfinansowanie przez bank takiej nieruchomosci i tak jest utrudnione, malo ktory bank chce udzielic kredytu hipotecznego.

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 13 stycznia, 2018 o 21:20

    Uważam, że jest to bardzo bezpieczna transakcja. Zostają wykreślone, ale w jakim czasie zrobi to sąd to ciężko powiedzieć, może w tydzień może kilka miesięcy. Umowa jest zawierana z syndykiem.

    Odpowiedz

    Adam 13 stycznia, 2018 o 21:31

    Dziękuję za odpowiedź, a co w zwiazku z tymi pokojami? Sa dwa, a w KW figuruje jeden.
    Jakie będą problemy gdy będę chciał mieszkanie sprzedać?

    Odpowiedz

    Adam 13 stycznia, 2018 o 21:32

    Dziękuję za odpowiedź, a co w zwiazku z tymi pokojami? Sa dwa, a w KW figuruje jeden.
    Jakie będą problemy gdy będę chciał mieszkanie sprzedać?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 13 stycznia, 2018 o 21:34

    Nie wiem jakie będą problemy i czy będą. Nie wszystkie zmiany w mieszkaniu trzeba ujawniać w KW. Proponuję po zakupie wyburzyć ścianę i wtedy można spać spokojnie…

    Odpowiedz

    Jola 13 stycznia, 2018 o 21:30

    Dzień dobry,
    Jak to jest jeśli właścicielem nieruchomości jest małżeństwo, roszczenia wobec dwóch małżonków (każdego osobno) są wpisane do KW a syndyk sprzedaje całe mieszkanie w postępowaniu upadłościowym malzonki. Czy tryb egzekucyjny oznacza że zostaną wykreślone również zobowiązania malzonka?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 13 stycznia, 2018 o 21:32

    Z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa. Jeżeli małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny i jest sprzedawany przez syndyka.

    Odpowiedz

    Jola 23 stycznia, 2018 o 11:37

    Dzień dobry,
    Z czym się wiąże zakup udziałów w mieszkaniu od syndyka? Udziały w mieszkaniu sprzedawane są przez dwóch syndykow w ramach upadłości konsumenckich byłych malzonkow. Czy w takim wypadku również z automatu następuje wykreślenie hipoteki?
    Pozdrawiam
    Jola

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 23 stycznia, 2018 o 22:47

    Taki sam zakup jak każdy inny. Skutek egzekucyjny również obowiązuje.

    Odpowiedz

    Ewelina 7 marca, 2018 o 12:59

    Panie Jakubie mam takie pytanie. Chce kupic mieszkanie od syndyka,do pierwszego przetargu nikt nie przystapil. W tej chwili sad wydał zgode na sprzedaz mieszkania z wolniej reki za kwotę 80% wartosci .
    Jak mam rozumiec pojęcie sprzedazy z wolnej reki? Czy to odbywa sie na zasadzie składania ofert?czy musi byc przetarg?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 7 marca, 2018 o 13:07

    składanie ofert do syndyka

    Odpowiedz

    Ewelina 7 marca, 2018 o 13:09

    I wowczas najbardziej korzystna oferta wygrywa tak?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 7 marca, 2018 o 13:11

    zastanawiam się też nad innym rozwiązaniem, jak tylko coś wymyślę to napiszę

    Odpowiedz

    Ewelina 7 marca, 2018 o 13:12

    Bardzo dziękuję,czekam z niecierpliwością

    Bogusława 14 marca, 2018 o 15:09

    Właśnie otrzymaliśmy negatywną odpowiedź od Banku Zachodniego WBK na złożony na początku stycznia 2018r. wniosek kredytowy na kupno lokalu mieszkalnego od Syndyka z upadłości konsumenckiej , że Bank nie wyraża zgody na zakup tego lokalu bo jest to zbyt duże ryzyko. Wniosek rozpatrywany był prawie 3 m-ce, wszystkie dokumenty złożone zostały w styczniu , wartość kupna jest 125500 zł. ja wpłaciłam zaliczkę w wysokości 25500 zł, kredyt miał wynosić 100.000 zł.
    Czy zna Pan jakieś banki specjalizujące się w kredytach na zakup nieruchomości od syndyka z większym doświadczeniem?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 15 marca, 2018 o 20:57

    ostatnio realizowałem transakcje sprzedaży nieruchomości – dom jednorodzinny – gdzie właśnie finansującym był bank zachodni WBK. Pieniądze z kredytu trafiły prosto na konto masy upadłości.

    Odpowiedz

    Stefan 26 kwietnia, 2018 o 22:34

    Czy mógłbym prosić o informację jakie dokumenty zostały przedstawione przez syndyka po wygranym konkursie/przetargu tak żeby można było zacząć procedurę kredytową w BZ WBK?

    Ja miałem problem już na samym początku, gdyż bank uznał, że protokół rozstrzygnięcia konkursu to za mało. Syndyk z kolei twierdził, że nic więcej nie dostanę, a po wpłacie pełnej kwoty nastąpi umowa kupna/sprzedaży.

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 4 maja, 2018 o 17:35

    Procedura kredytowa była realizowana przez kupującego indywidualnie, jedynym zaświadczeniem jakie wystawił syndyk był dokument potwierdzający, że nabycie nieruchomości będzie ze skutkiem egzekucyjnym.

    Odpowiedz

    Michał 16 kwietnia, 2018 o 09:35

    Panie Jakubie,
    mam takie pytanie. Zakup garażu w bloku od syndyka. Garaż nie jest wydzielony. W umowie notarialnej jest zapis ze garaż jest niewydzielonym udziałem w części budynku i ze zakupiłem tą część wraz z użytkowaniem wieczystym gruntu w tej samej części. Była tam też hipoteka.
    Proszę o odpowiedź czy powinienem się niepokoić.
    Z tego co tu czytam to hipoteka jest automatycznie likwidowane przy zakupie od syndyka czy tak?
    Może Pan to potwierdzić?

    I jeszcze jedno pytanie. Jest tu o spółdzielniach. Ja mam pytanie o wspólnotę.
    Zarządca wspólnoty twierdzi że powinienem się był z nim skontaktować ponieważ poprzedni właściciel (spółka) ma tam zaległości czynszowe, remontowe, opłata za zarządzanie… I powiedział mi że będę musiał to uregulować. Nie wiem jeszcze jaka to kwota ponieważ musze stawić się osobiście a tylko telefonowałem do niego.
    Twierdzi że zaległości idą za lokalem i że będę musiał płacić czynsze, fundusze remontowe, opłata za zarządzanie – tu pełna zgoda ale czy nie powinienem tego płacić tylko od momentu podpisania aktu notarialnego?
    Czy zarządca wspólnoty (firma w tym wypadku) może żądać ode mnie spłaty zaległości wobec wspólnoty? Zaległości które powstały gdy nie byłem właścicielem? Czy te zaległe nie zapłacone opłaty naprawdę prawnie przechodzą teraz na mnie?
    Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 16 kwietnia, 2018 o 15:29

    Sprzedaż nieruchomości powoduje wygaśnięcie praw oraz praw i roszczeń osobistych ujawnionych przez wpis do księgi wieczystej. Podstawą wykreślenia hipoteki jest umowa sprzedaży nieruchomości. Sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej. Nabywca składników masy upadłości nie odpowiada za zobowiązania upadłego.

    Odpowiedz

    Stefan 26 kwietnia, 2018 o 11:22

    Proszę o informację, czy są jakieś wykluczenia osób chcących przystąpić do sprzedaży nieruchomości przez syndyka np. rodzice dłużnika, dzieci itd.

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 4 maja, 2018 o 17:45

    Rodzice upadłego i dzieci mogą przystąpić do zakupu nieruchomości sprzedawanej w ramach postępowania upadłościowego.

    Syndyk oraz jego małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, osoba pozostająca z nim w stosunku przysposobienia lub małżonek takiej osoby, jak również osoba pozostająca z nim w faktycznym związku, prowadząca z nim wspólnie gospodarstwo domowe, nie mogą nabyć rzeczy ani praw pochodzących ze sprzedaży dokonanej w postępowaniu upadłościowym, w którym syndyk pełni albo pełnił tę funkcję.

    Odpowiedz

    Janusz 4 sierpnia, 2018 o 19:32

    Witam,
    Czy jako jedyny wierzyciel upadłej w upadłości konsumenckiej będący jednocześnie wierzycielem hipotecznym na nieruchomości należącej do upadłej, która stanowi jedyny składnik masy upadłości o wartości mniejszej niż moja wierzytelność będę mógł, w przypadku wygrania przetargu, zaliczyć własną wierzytelność na poczet ceny nabycia, oczywiście do wysokości hipotetycznej kwoty, jaka będzie się mi należała w wyniku planu podziału?

    Odpowiedz

    Małgorzata 21 sierpnia, 2018 o 12:34

    Witam – jakie dokumenty w przypadku zakupu od syndyka powinien dostarczyć syndyk nabywcy? Czy potrzebne są jakieś zaświadczenia od sędziego komisarza itp? Jak sprawdzić również czy dana osoba jest rzeczywiście syndykiem? Całość procedury odbywa się u syndyka w biurze nie w sądzie czy w urzędzie. Z góry dziekuje za odpowiedz.

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 22 sierpnia, 2018 o 12:34

    Nabycie nieruchomości od syndyka w jego biurze? rozumiem, że w tym samym biurze ma siedzibę Notariusz bo w innym przypadku nie jest to do przeprowadzenia.

    Odpowiedz

    Krzysztof 16 października, 2018 o 15:03

    Witam, czy to prawda, że w roku 2016 nastąpiła jakaś zmiana przepisów uniemożliwiająca wykreślenie wpisu o hipotece z księgi wieczystej, w przypadku zakupu od Syndyka nieruchomości z upadłości konsumenckiej?

    Odpowiedz

    Michał 13 grudnia, 2018 o 12:08

    Witam.
    Planuje zakup mieszkania od syndyka na mieszkaniu jest hipoteka ale to rozumie wygasa z chwila podpisania aktu notarialnego i nie przechodzi na nowego właściciela?

    Natomiast nie jestem pewny co do tego. w Działe III księgi wieczystej jest wpis ostrzeżenie, ze jest jest
    wszczęcie egzekucji z nieruchomości objętej niniejszą księgą wieczystą na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym sądu rejonowego………….. z dnia 7.12.2016r., ……….zaopatrzonego w klauzulę wykonalności z dnia 31.03.2017r celem zaspokojenia należności lindorff i niestandaryzowanego sekurytyzacyjnego funduszu inwestycyjnego zamkniętego w krakowie w kwocie ………. wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi
    DOKUMENTY BĘDĄCE PODSTAWĄ WPISU / DANE O WNIOSKU
    wezwanie do zapłaty należności, sp km 482/17, 2017-10-04, komornik sądowy przy sądzie rejonowym

    czy ten dług i wpis wygasa z chwila podpisani aktu notarialnego i nie przechodzi na nowego właściciela??

    pozdrawiam

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 21 stycznia, 2019 o 05:40

    Sprzedaż nieruchomości powoduje wygaśnięcie praw oraz praw i roszczeń osobistych ujawnionych przez wpis do księgi wieczystej.

    Odpowiedz

    Maria 21 stycznia, 2019 o 01:07

    Chcialam zapytac Pana :
    1) czy w przypadku ogloszenia upadlosci konsumenckiej, siostra/brat zony osoby oglaszajacej upadlosc moze odkupic nieruchomosc (przystapic do licytacji)?
    2) jakie sa dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomosci od syndyka poza wartoscia nieruchomosci

    Dziekuje

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 21 stycznia, 2019 o 05:37

    1. tak;
    2. dojdą koszty notariusza w tym podatek od czynności cywilnoprawnych – wysokość uzależniona od ceny/wartości transakcji.

    Odpowiedz

    Maria 28 stycznia, 2019 o 00:28

    Jeszcze mam takie pytania:
    1) jaki jest termin wniesienia pelnej kwoty wartosci nieruchomosci po wygraniu i upenomocnieniu licytacji
    2)podatek cywilno-prawny- jaki stanowi procent transakcji

    Dziekuje

    Odpowiedz

    Maria 28 stycznia, 2019 o 00:36

    Jeszcze mam takie pytania:
    1) jaki jest termin wniesienia pelnej kwoty wartosci nieruchomosci po wygraniu i upenomocnieniu licytacji
    2)podatek cywilno-prawny- jaki stanowi procent transakcji

    Dziekuje

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 28 stycznia, 2019 o 12:24

    1. zapewne przed podpisaniem aktu notarialnego; tutaj wszystko zależy jakie warunki zostały określone przez syndyka;
    2. 2% ceny nieruchomości.

    Odpowiedz

    Maria 28 stycznia, 2019 o 15:04

    Przepraszam za namolnosc, ale jeszcze musze zapytac gdzie moge znalezc warunki okreslone przez syndyka.

    Dziekuje

    Odpowiedz

    Maria 28 stycznia, 2019 o 15:05

    Przepraszam za namolnosc, ale jeszcze musze zapytac gdzie moge znalezc warunki okreslone przez syndyka.

    Dziekuje

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 28 stycznia, 2019 o 15:06

    proponuję podjąć kontakt z syndykiem i zapytać o warunki sprzedaży;

    ps.
    syndyk to też człowiek, nie połyka w całości i nie gryzie.

    Odpowiedz

    Maria 28 stycznia, 2019 o 15:14

    Rowniez jest napisane , ze „oferta wraz z wymaganymi dokumentami” – jakie sa to dokumenty

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 28 stycznia, 2019 o 15:19

    Jeżeli interesują Cię szczegóły poruszanego problemu i poszukujesz porady prawnej proszę Cię o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz w zakładce Kontakt.

    Odpowiedz

    Maria 28 stycznia, 2019 o 15:37

    Dziekuje bardzo

    Odpowiedz

    Iwona 25 grudnia, 2019 o 22:47

    Witam,
    Znalazłam sie w sytuacji, gdy przy podpisaniu aktu notarialnego okazało się, że syndyk nie ma przygotowanego zaświadczenia dotyczącego braku zameldowanych tam osób.
    Nie doszło do podpisania aktu, został sporządzenia jedynie projekt aktu notarialnego z klauzulą jego niewykonalności z tego powodu, musiałam ponieść koszt notariusza, pomimo, że według mnie winę ponosi syndyk, który w obecności notariusza oświadczył, iż domniema, że nikt tam nie zamieszkuje.
    W momencie zweryfikowania tego stanu rzeczy okazało się, że pod adresem sprzedawanej nieruchomości oprócz upadłego jest również zameldowana żona wraz z małoletnim dzieckiem ( posiada rozdzielność majątkową).
    Co powinnam zrobić w tej sprawie.
    Z góry dziękuje za odpowiedź.

    Odpowiedz

    Aleksandra 8 lipca, 2020 o 20:23

    Witam.Bardzo prosze o informacje.Jak wyglada sprawa sprzedazy mieszkania gdy jedna osoba ma upadlosc kons.a do podzialu pozostaje jeszcze rodzenstwo siostra i brat Dziekuje

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 13 lipca, 2020 o 22:21

    syndyk sprzedaje to co wchodzi w skład masy upadłości, np. udział 1/3 w prawie własności nieruchomości

    Odpowiedz

    Bustaw 7 października, 2020 o 23:14

    Szanowny Panie, czy syndyk może ujawnić nabywcy lokalu mieszkalnego (z wolnej ręki) kwotę i termin wypłaty rekompensaty uprawnionemu z tytułu wykreślonej służebności mieszkania w wyniku jego sprzedaży w trybie p.u.? Ta informacja wywiera wpływ na żądania nabywcy względem b. służebnika z tytułu planowanego najmu tego mieszkania. Jaka jest odpowiedzialność syndyka za przekroczenie granic współpracy z nabywcą? (cywilna, służbowa, karna?). Będę wdzięczny za wskazanie podstaw prawnych.

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 8 października, 2020 o 07:19

    Jeżeli interesują Cię szczegóły poruszanego problemu i poszukujesz porady prawnej proszę Cię o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz w zakładce Kontakt.

    Odpowiedz

    Krzysztof 23 października, 2020 o 13:51

    Witam o 4 lat w bloku stoi puste mieszkanie właściciel zmarł. Czy jak miał pieniądze na koncie to spółdzielnia nie może go sprzedać i kto je ma spółdzielnia czy syndyk nie ma rodziny proszę o odp dziękuję bardzo

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 26 października, 2020 o 06:11

    zakładam, że wobec zmarłego nie była ogłoszona upadłość także nie ma w takiej sytuacji syndyka; polecam kontakt ze spółdzielnią

    Odpowiedz

    Mateusz 8 grudnia, 2020 o 00:06

    A czy w przypadku kupna nieruchomości od syndyka wraz z drugą osobą np. partnerem , małżonkiem etc. ale w taki sposób by zakup był w akcie notarialnym wskazany jako zakup po 1/2 udziału w nieruchomości przez każdego z 2 nabywców spowoduje wykreślenie hipotek, czy jednak będzie tu miał zastosowanie art. 1012 i art. 1013 k.p.c., i hipoteki pozostaną w mocy zgodnie z poniższym:

    „Wyjątek będzie miał miejsce w sytuacji gdy przedmiotem nabycia jest nie cała nieruchomość, a tylko jej ułamkowa część, zaś obciążająca udział hipoteka wpisana została jeszcze przed powstaniem współwłasności. Otóż wówczas niezależnie od faktu czy udział w nieruchomości nabywany będzie od komornika czy syndyka – hipoteka nie wygaśnie. Będzie ona nadal obciążać nabyty udział we współwłasności, odmiennie niż ma to miejsce w przypadku nabycia prawa własności całej nieruchomości. Jeżeli natomiast hipoteka zostanie ustanowiona po powstaniu współwłasności wówczas wygasa.”

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 8 grudnia, 2020 o 08:08

    znaczenie ma data ustanowienia hipoteki – przed czy po powstaniu współwłasności, a nie ile ile osób przystępuje do transakcji; jeżeli hipoteka została ustanowiona przed powstaniem współwłasności to tryb nabycia od syndyka nie spowoduje wygaśnięcia hipoteki.

    Odpowiedz

    Mateusz 8 grudnia, 2020 o 10:16

    Czyli znaczenia niema fakt, że przykładowo syndyk sprzedaje majątek jednego dłużnika który jest właścicielem 100% danej nieruchomości na której są poczynione wpisy hipoteczne a jest ona przez syndyka zbywa w ramach masy upadłościowej. Wystarczy fakt, że dwie osoby lub więcej będą chciały finansować zakup wspólnie co wymusi w akcie notarialnym nabycie takiej nieruchomości w częściach ułamkowych, a hipoteki pozostaną w mocy, mimo ,że gdyby tylko jedna z tych osób nabyła nieruchomość samodzielnie to hipoteki zostały by wykreślone?

    Konkludując oznacza to więc , że nie ma w praktyce możliwości bezpiecznego współfinansowania zakupu nieruchomości w postępowaniu upadłościowym przez np. partnerów/wspólników/małżonków z rozdzielnością majątkową etc. ?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 8 grudnia, 2020 o 10:32

    nie – jest zupełnie odwrotnie jak Pan pisze; nie ma znaczenia czy kupuje 1, 2 czy 7 osób dla ustanowionych hipotek – podlegają wykreśleniu, z zastrzeżeniem mojej uwagi z poprzedniego komentarza

    Odpowiedz

    Mateusz 8 grudnia, 2020 o 11:10

    No tak, czyli to że hipoteka została ustanowiona na nieruchomości nie będącej przedmiotem żadnej współwłasności (jeden właściciel), a jedyna współwłasność powstaje dopiero miedzy nabywcami w procesie zbycia przez syndyka w ramach masy upadłościowej ze względu na nabycie przez kilku nabywców (w częściach ułamkowych) działających wspólnie to hipoteki i tak zostaną wykreślone pomimo, że de facto hipoteka została ustanowiona przed powstaniem współwłasności.

    W takim razie rozumiem, że w przytoczonym przepisie współwłasność należy rozumieć jedynie w kategorii współwłasności z dłużnikiem/upadłym, a w opisanym przykładzie taka rzeczywiście nie wystąpi (współwłasność wystąpi tu dopiero miedzy nowymi nabywcami więc nieruchomość będzie wolna od hipotek pomimo ,że de facto literalnie czytając „hipoteka została ustanowiona przed powstaniem współwłasności” – tyle,że zapis ten odnosi się tylko do współwłasności z dłużnikiem/upadłym co implikuje wykreślenie hipotek w w przypadku gdy po prostu jest kilku nabywców)

    Krzysztof 14 września, 2021 o 21:48

    Wziąłem udział w licytacji syndyka prawa do działki rod, moja oferta została przyjęta.Okazuje się jednak że według zarządu rod , prawo dzierżawy działki nie może być licytowane (i najprawdopodobniej ma rację). Co z tym fantem zrobić w sytuacji gdy wpłaciłem wadium, syndyk się zarzeka że doprowadzi sprawę do końca, chce umawiać notariusza i żebym wpłacił resztę wylicytowanej kwoty ? Wpłacić całość i czekać na zwrot środków po otrzymaniu informacji że zarząd nie przyjął mnie w poczet członków przez co umowa przeniesienia praw do działki jest niemożliwa czy zwrócić się o zwrot wadium ?

    Odpowiedz

    Ja 29 lipca, 2023 o 19:21

    Witam czy można jakoś zmusić syndyka do zmiany regulaminu sprzedazy z wolnej reki?

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 4 lipca, 2017 o 19:13

    Panie Bartoszu, jeżeli mój wpis wprowadził Pana w błąd i naraził na szkodę to niezmiernie jest mi przykro ale nie przyznam Panu racji. Nie przypominam sobie żeby konsultował Pan ze mną porzucenie oferty dewelopera i wszczynanie gonitwy za syndykiem bez odpowiednio przygotowanego zaplecza kredytowego. Mój blog jest mój i przedstawiam na nim rzetelną ocenę rzeczywistości w oparciu o doświadczenie. Podkreślam, że można liczyć na przychylność banków w zakresie udzielenia kredytu pod zakup nieruchomości od syndyka, a Pana przypadek tego nie zmieni.

    Odpowiedz

    bartosz 4 lipca, 2017 o 23:09

    proszę czytać ze zrozumieniem, w którym miejscu moich komentarzy odnosi pan takie wrażenie że wprowadził pan mnie w błąd lub tym bardziej że coś pan mi doradzał . Jeszcze raz podkreślam że moja sytuacja nie ma nic wspólnego z pana wpisami i do nikogo nie mam żadnych pretensji a o pana blogu w tym czasie nawet nie wiedziałem że istnieje. Moja wina że nie sprawdziłem iż banki nie chcą kredytować zakupu od syndyka masy upadłościowej to fakt. W błąd natomiast wprowadza pan swoich czytelników i o tym mowa, ale rozumiem że to jest najmniej istotne. Wymyśla pan jeszcze jakąś urojoną gonitwie za syndykiem a Sam pan goni syndyka do pracowników banku. Rozumiem że pańskie ego nie pozwala na przyznanie racji i nikt pana nie przekona jak powiada klasyk że czarne jest czarne a białe jest białe. dalsza polemika nie ma sensu prawdą jest jedynie że to pana blog ale z rzetelnością w tym względzie niewiele wspólnego. miłego dnia

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: