Kiedy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości

Jakub Ostrowski03 listopada 20182 komentarze

Dzisiejszy wpis dotyczy osób fizycznych/prawnych, które są dłużnikami i zastanawiają się kiedy jest właściwy i odpowiedni czas na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Wniosek o ogłoszenie upadłości

Kiedy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

Dłużnik jest zobowiązany, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest bezpośrednio związany z wystąpieniem przesłanki do ogłoszenia upadłości.

Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny.

Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

Kiedy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości? – wtedy, gdy przestałeś spłacać swoje długi.

Oczywiście powyższa odpowiedź może być rozpoczęciem dyskusji mającej na celu zajęcie stanowiska czy w Twojej sytuacji:

  • jesteś niewypłacalny;
  • jesteś zobowiązany do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

W skrócie: niewypłacalny = zobowiązany do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Czy gdy jesteś niewypłacalny to zawsze musisz złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

Oczywiście nie jest to takie proste. Osobiście uważam, że nie zawsze, kiedy przestaniesz płacić swoje długi wypełniasz swoim zachowaniem podstawę do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Utrata zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych nie powstaje, kiedy np. z obiektywnych okoliczności wiadomo, że nie utraciłeś trwale zdolności do wykonywania tych zobowiązań, tj. masz zagwarantowany wpływ środków finansowych.

Wyjątkowo ważnym jest ustalenie czy zaprzestanie spłacania długów jest przejściowe, a „widoki na przyszłość” pozwalają uznać, że masz zdolność do spłacania zobowiązań np. z wygenerowanego przychodu z działalności gospodarczej.

Z literalnego brzmienia definicji niewypłacalności zawartej w prawie upadłościowym wynika, że jeżeli przestałeś spłacać swoje długi w okresie poniżej trzech miesięcy to nie można przypisać Ci stanu niewypłacalności.

Nie chciałbym Cię wpędzać w ból głowy, ale powinieneś wiedzieć, że nie każde zaprzestanie spłacania długów powyżej trzech miesięcy przypisuje Ci łatę niewypłacalności.

W takiej sytuacji prawo upadłościowe zakłada procedurę tzw. domniemania: nie płacisz powyżej trzech miesięcy = jesteś niewypłacalny, ale możesz wykazać, że opóźnienie w płatnościach ma charakter przejściowy i spłata będzie realizowana, ponieważ np. masz rozpoczętą procedurę realnego dokapitalizowania przedsiębiorstwa.

Jeszcze dziwniejsze może wydać Ci się to, że nawet kiedy nie wygenerowałeś księgowej straty, a faktury opłacasz w terminie albo z delikatnym poślizgiem to powinieneś złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Dzieje się tak (dotyczy m.in. spółki z o.o.), kiedy zobowiązania pieniężne przekraczają wartość majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.

Niestety z dotychczas prowadzonych przeze mnie spraw wynika jeden wniosek: 99% przedsiębiorców składa wnioski o ogłoszenie upadłości po terminie.

Jest też część przedsiębiorców, dla których kreatywna księgowość jest wyznacznikiem postrzegania prawidłowej kondycji zarządzanej spółki. Nie idź tą drogą.

Jakub Ostrowski
adwokat
doradca restrukturyzacyjny

Photo by Scott Graham on Unsplash

***

Podjęcie zawieszonego postępowania z udziałem syndyka upadłej spółki z o.o.

Na temat zawieszenia postępowania w przypadku ogłoszenia upadłości spółki z o.o. możesz przeczytać tutaj.

W sytuacji, gdy postępowanie dotyczy masy upadłości i ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu, a strona została pozbawiona prawa zarządu masą upadłości albo ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku strony, podjęcie postępowania powinno nastąpić z chwilą zgłoszenia się lub wskazania syndyka albo [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Dariusz 5 listopada, 2018 o 11:40

    Świetny wpis! 🙂 Warto jeszcze dodać, że można złożyć wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego zamiast ogłoszenia upadłości, ale trzeba pamiętąć, że jak sąd nie otworzy restrukturyzacji w terminie 30 dni to wniosek o upadłość też należy złożyć (choć restrukturyzacja będzie rozpatrywana w pierwszej kolejności) Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Kasia 16 stycznia, 2019 o 08:11

    Świetny i bardzo przydatny wpis 🙂

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: