Osoba sprawująca funkcję syndyka w Twoim postępowaniu upadłościowym nie jest Twoim wrogiem! Proszę, zapamiętaj to.
Ostatnio na szkoleniu usłyszałem bardzo mądre słowa, a mianowicie, że syndyk nie jest tylko przedłużeniem ramienia sądu upadłościowego czy sędziego komisarza, ale jest także psychologiem. Osobiście uważam, że nie można do upadłych konsumentów podchodzić tylko zadaniowo. Każdy ma indywidualną historię, w której kryje się dramatyzm.
W głównej mierze to od Ciebie zależy ile będzie trwało Twoje postępowanie upadłościowe. Także jego efektywność zależy od Twojego nastawienia i chęci współpracy z syndykiem. Przecież to Ty chcesz, aby sąd umorzył Twoje zobowiązania, które nie zostaną zaspokojone w postępowaniu upadłościowym. Kto inny ma Ci w tym pomóc, jak nie syndyk.
Postępowanie po ogłoszeniu upadłości wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczych charakteryzuje się pewną specyfiką, ale także zasadza się na generalnych regułach postępowania upadłościowego prowadzonego wobec przedsiębiorców.
Jeżeli jesteś upadłym konsumentem radzę Ci nie czekać aż syndyk sam się do Ciebie zgłosi. Podczas ogłoszenia postanowienia dowiesz się kto personalnie zajmie się Twoimi długami. Zapisz nazwisko, znajdź w internecie, zadzwoń i umów się na spotkanie. Działaj!
Katalog czynności jakie musi wykonać syndyk podczas pracy z upadłym konsumentem jest otwarty, ale na pewno będą to zadania polegające na zarządzie majątkiem wchodzącym w skład masy upadłościowej, likwidacją tego majątku, ustaleniem listy wierzytelności, przygotowaniem planu podziału, ale także wiele innych czynności porządkowych.
Jeżeli syndyk o coś Cię prosi to nie dlatego, że ma taki kaprys, ale po pierwsze: dla tego, że przepisy prawa upadłościowego zobowiązują go do tego, a po drugie: robi to, żeby Ci pomóc. Masz wątpliwości do działań syndyka? Poproś o wyjaśnienie. Zapewniam Cię, że jeżeli wykażesz chęć współpracy, zaowocuje ona bezpośrednio przekładając się na Twoją sytuację.
ps.
Powyższe zasady także odnoszą się do przedsiębiorców, nie ma wyjątków czy jesteś prezesem zarządu spółki z o.o. czy jednoosobowym przedsiębiorcą – upadłości są dla ludzi i prowadzą je ludzie.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }