Czynności windykacyjne kojarzą się zazwyczaj z intensywnymi telefonami do dłużnika, wysyłaniem wezwań do zapłaty i podejmowaniem wielu innych, niekoniecznie skutecznych, działań.
Z mojego doświadczenia wynika, że w takich sytuacjach „sprytny” dłużnik zmienia numer telefonu albo zapisuje numery od których nie odbiera, a korespondencja, nawet jak jest odbierana, to nikt z reprezentantów dłużnika jej nie czyta. Kończy się to wszystko pozwem o zapłatę.
Mam dla Ciebie inną propozycję. Oczywiście, nie jest ona idealna i nie daje gwarancji sukcesu, ale w mojej ocenie często jest skuteczniejsza niż wszystkie czynności windykacyjne razem wzięte.
Jesteś wierzycielem? Twój dłużnik zaprzestał obsługiwać swoje zobowiązania? Złóż wniosek o ogłoszenie upadłości wobec dłużnika. Tak, możesz to zrobić. Musisz tylko pamiętać, że wniosek o ogłoszenie upadłości i specyfika postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości jest zupełnie inna niż postępowanie o zapłatę.
Wniosek o ogłoszenie upadłości musi spełniać wymogi formalne przewidziane dla pisma procesowego, a nadto zawierać elementy określone w prawie upadłościowym.
W zakresie wymogów jakie są przewidziane dla pisma procesowego nie będę zabierał Ci czasu, skupie się jednak na elementach jakie musi zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości składany przez wierzyciela, a mianowicie:
- imię i nazwisko dłużnika albo jego nazwę oraz numer PESEL, albo numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację, miejsce zamieszkania albo siedzibę, adres, a jeżeli dłużnikiem jest spółka osobowa, osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – imiona i nazwiska reprezentantów w tym likwidatorów, jeżeli są ustanowieni, a ponadto w przypadku spółki osobowej – imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem;
- wskazanie miejsca, w którym znajduje się główny ośrodek podstawowej działalności dłużnika;
- wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie;
- informację, czy dłużnik jest spółką publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1382).
Powinieneś we wniosku także uprawdopodobnić swoją wierzytelność.
Nie możesz również zapomnieć o uiszczeniu zaliczki na wydatki w toku postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości w wysokości jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Czujesz zakłopotanie? Niepotrzebnie. Oczywiście wniosek powinien być przygotowany profesjonalnie, ale nie jest to trudne. Jest także kilka innych elementów, które należy przeanalizować przed złożeniem takiego wniosku.
Pamiętaj, że dobrze przygotowany wniosek to dopiero połowa sukcesu. Twoja aktywność we współpracy z tymczasowym nadzorcą sądowym na pewno pomoże przynieść drugą połowę sukcesu, ale w pierwszej kolejności musisz zażądać ustanowienia zabezpieczenia właśnie poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego, który przygotuje sprawozdanie o stanie majątku dłużnika – napiszę krótko – bardzo ważny dokument, a dlaczego dowiesz się niebawem.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Niestety odnosze wrazenie, ze przepisy sa takie iz prawo w jakis sposob lagodniej obchodzi sie z dluznikiem niz z wierzycielem. Wierzyciel nie dosc, ze posiada niezspokojona wierzytelnosc, to jeszcze musi placic zaliczki na koszty postepowania upadlosciowego, bo syndyk musi za cos pracowac. A jak postepowanie zostanie zakonczone, bo majatek firmy nie wystarczyl na pokrycie dlugow, to wierzyciel nie tylko nie odzyska swojej wierzytelnosci a jeszce przepadna mu zaliczki. Marne to nasze prawo…
A co jak wniosek sklada byly pracownik, ktoremu dluznik nie wyplacil wynagrodzenia?I dodatkowo jest bez pracy? Tez musi placic zaliczke na koszty postepowania upadlosciowego?
Witam mam pytanie złożyłem wniosek do funduszu świadczeń gwarantowanych o wypłatę to co mi się
należy dostałem odmowę ponieważ firma nie ogłosiła upadłości,co mam zrobić jako wierzyciel? czy mogę
złożyć wniosek do Sądu o upadłość,i jak to zrobić jaki pobrać wniosek i gdzie. proszę o informację na ten
temat,dodam iż jest to dla mnie jedyna możliwość na jakieś pieniądze.Ważna informacja w Sądzie Pracy
wygrałem z tą firmą mam tytuł wykonawczy i pomimo wszystko Fundusz zasłania się iż nie ma upadłości.
Z poważaniem
Janusz Lewandowski
Elbląg 03.08.2019r.