Ile kosztuje upadłość sp. z o.o. – aktualizacja

Jakub Ostrowski13 maja 20173 komentarze

To zależy od bardzo wielu czynników, ale musisz wiedzieć, że aby Sąd ogłosił upadłość spółki z o.o. to jej majątek musi wystarczać na koszty postępowania i w jakimś zakresie na zaspokojenie wierzycieli.

Koszty postępowania to wydatki bezpośrednio związane z zabezpieczeniem, zarządem i likwidacją majątku upadłego.

Sąd rozpoznając wniosek o ogłoszenie upadłości nigdy nie wie jaka będzie ostateczna wysokość kosztów postępowania, a jedynie może przyjąć prawdopodobną ich wartość. Czynnikami mającymi wpływ na założenia prognozowanych kosztów postępowania przez Sąd są m.in.:

 • czas trwania postępowania;
 • poziom trudności w zbyciu majątku upadłego.

Do niezbędnych kosztów postępowania powinieneś zaliczyć m.in.:

 • koszt obwieszczeń;
 • koszt ogłoszeń dotyczących sprzedaży majątku;
 • koszt oszacowania wartości majątku upadłego;
 • zabezpieczenie majątku upadłego (np. przetransportowanie samochodu wchodzącego w skład masy upadłości i opłacenie parkingu)
 • wynagrodzenie syndyka.

Oczywiście powyżej podany katalog nie jest zamknięty i zawiera tylko przykładowe wyliczenie kosztów, które powstaną w trakcie postępowania. Głównym kryterium czy dany wydatek jest konieczny, należy oceniać czy jest bezpośrednio związany z zabezpieczeniem, zarządem i likwidacją majątku upadłego.

Tak na marginesie…

wycena standardowej nieruchomości w przedziale od 2.000,00 zł do 5.000,00 zł. 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kamil 14 czerwca, 2017 o 14:47

  Bardzo przydatny artykuł. Upadłość jest to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy borykają się z problemami finansowymi. Czy Pana zdaniem cena za upadłość jest wysoka czy niska?

  Odpowiedz

  Jakub Ostrowski 20 czerwca, 2017 o 20:37

  Każdy przedsiębiorca w szerokim znaczeniu powinien liczyć się z ryzykiem gospodarczym i nie zważać tylko na swoją pozycję ale także wierzycieli. Im szybciej złożony wniosek o ogłoszenie upadłości tym większe szanse, że cena za upadłość będzie globalnie niższa.

  Odpowiedz

  Marek 14 listopada, 2017 o 08:56

  Bardzo dobry artykuł warto sobie przeczytać bo ta upadłość to jednak nie taka prosta sprawa to ciekawe jak to wyglądą przy spółce s.a która jest większa pewnie ten kapitał musi zostać jeszcze większy.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: