Nowelizacja prawa upadłościowego wprowadzona od 1 stycznia 2016 roku dotknęła również postępowania wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, tzw. upadłości konsumenckiej.
Zmiany nie są tak gruntowne, jak te obowiązujące od 31 grudnia 2014 roku. Warto zaznaczyć, że istota upadłości konsumenckiej pozostała bez zmian i nadal głównym celem przyświecającym jest oddłużenie, tzw. nowy start.
To, co istotne dla osób chcących skorzystać z możliwości jakie daje prawo upadłościowe w zakresie konsumentów od 1 stycznia 2016 roku można rozbić na trzy główne zmiany.
Z mojej perspektywy, co także wynika z rozmów z sędziami orzekającymi w sprawach upadłych konsumentów, największy problem dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej sprawiało ,prawidłowe i odpowiadające wymogom stawianych przez przepisy prawa upadłościowego, przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości. Pomimo szczegółowego wskazania na elementy jakie powinny znaleźć się we wniosku o ogłoszenie upadłości, często przez błędne przygotowanie wniosku sądy wzywały do uzupełnienia braków formalnych wniosku, co znacznie wydłużało całą procedurę.
Od 1 stycznia 2016 roku sytuacja uległa zmianie. Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien być złożony na formularzu, którego wzór jest określony w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Miałem okazję zapoznać się z wzorem takiego formularza i w mojej ocenie jest on bardzo czytelny i wnioski składane w takiej formie (o ile formularz będzie prawidłowo wypełniony) – z całą pewnością przyśpieszą procedurę w przedmiocie ogłoszenia upadłości.
Kolejną bardzo ważną zmianą jest formalne dopuszczenie do możliwości zainicjowania postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej wierzycieli.
Do 31 grudnia 2015 roku jedynie dłużnik mógł złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Natomiast aktualnie podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku jest zarówno dłużnik jak i wierzyciel. Dla wierzyciela obowiązuje inny wzór formularza.
Sytuacja, w której to wierzyciel składa wniosek o ogłoszenie upadłości swojego dłużnika konsumenta, dotyczy on byłego przedsiębiorcy, w przypadku, gdy po zaprzestaniu prowadzenia przez niego działalności gospodarczej nie upłynął rok od daty wykreślenia tej osoby z właściwego rejestru. Wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości także byłych wspólników osobowych spółek handlowych oraz osób, które faktycznie prowadzili działalność gospodarczą pomimo jej niezarejestrowania, jeżeli od dnia zaprzestania prowadzenia działalności nie upłynął rok.
Na koniec w mojej ocenie najważniejsza zmiana.
Były przedsiębiorca nie musi już czekać 1 roku od daty wykreślenia z właściwego rejestru aby móc złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jako konsument. Przykładowo jeżeli zakończyłeś prowadzenie działalności z dniem 1 stycznia 2016 roku i dokonałeś w tym samym dniu wykreślenia z właściwego rejestru, to już 2 stycznia 2016 roku możesz złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w oparciu o przepisy dotyczące postępowania wobec konsumentów. Warto pamiętać, że długi wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej (ZUS, Urząd Skarbowy, kontrahenci) będą objęte postępowaniem.
Jeżeli masz pytania w zakresie upadłości konsumenckiej, zachęcam do kontaktu!
{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam, ciekaw jestem w jakich okolicznościach, dla wierzyciela może być korzystne złożenie wniosku o upadłość konsumencką swego dłużnika?
Dłużnik posiada atrakcyjną nieruchomość, a postępowanie egzekucyjne jest przez niego utrudniane. W mojej ocenie łatwiej będzie uzyskać zaspokojenie przysługującej wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Nie ma jednego gotowego schematu dla wierzyciela, każdą sytuacje trzeba indywidualnie analizować.
Tylko czy w przypadku ewentualnej bezskuteczności sprzedaży nieruchomości (czego nie można chyba nigdy wykluczyć), wierzyciel nie naraża się na umorzenie wszystkich zobowiązań swego dłużnika?
W przypadku upadłości konsumenckiej głównym celem jest oddłużenie, a nie interes wierzycieli. Dużo też zależy kiedy został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości jeżeli przed 01.01.2016 r. to za bardzo nieruchomość musi zostać sprzedana, natomiast po tej dacie w sytuacji gdy syndykowi nie uda się sprzedać nieruchomości i z okoliczności sprawy wynika, że koszty przewyższą kwotę możliwą do uzyskania ze sprzedaży, syndyk przeniesie własność nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.
Kolejna sytuacja to gdy wierzyciel chce mieć pełny wpływ na postępowanie upadłościowe prowadzone wobec dłużnika-konsumenta.
Witam
Czy mogłabym prosić o art. prawny w którym zamieszczona jest informacja na temat tego, że były przedsiębiorca nie musi już czekać 1 roku od daty wykreślenia z właściwego rejestru aby móc złożyć wniosek?
Nigdzie nie mogę tego znaleźć. Jest to dla mnie bardzo korzysta zmiana. Będę wdzięczna za odpowiedź.
art. 491 (1) ustawy prawo upadłościowe.
Witam firme mam zawieszona od lipca tamtego roku. Zawiesilem ja z powodu zlicytowania przez komornika ruchomosci.
Czy ja rowniez moge sie starac o upadlosc konsumencka?
Osoba, która ma zawieszoną działalność nie może ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ponieważ stan zawieszenia oznacza, że przedsiębiorca tylko chwilowo nie prowadzi działalności gospodarczej. Ponadto, przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, konsekwentnie wobec osoby, która zawiesiła prowadzenie działalności gospodarczej wprowadzają określenie „przedsiębiorca”, co jednoznacznie wskazuje, że stan zawieszenia nie pozbawia konkretnej osoby statusu przedsiębiorcy.