Uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości

Jakub Ostrowski01 lutego 2016Komentarze (0)

Na ocenę prawa restrukturyzacyjnego przyjdzie jeszcze czas. Oczywiście prawo restrukturyzacyjne nie wyeliminowało klasycznego postępowania upadłościowego, polegającego na likwidacji majątku upadłego.

Wyobrażasz sobie wyścig dłużnika i wierzyciela w celu złożenia wniosku restrukturyzacyjnego i wniosku o ogłoszenie upadłości? Kto będzie szybszy?

Z perspektywy osoby składającej wniosek restrukturyzacyjny ma to mniejsze znaczenie, dlatego, że w sytuacji, gdy do sądu wpłynie wniosek o ogłoszenie upadłości i wniosek restrukturyzacyjny, zgodnie z wprowadzoną przez prawo restrukturyzacyjne zasadą pierwszeństwa, sąd przystąpi do rozpoznania wniosku restrukturyzacyjnego.

Osobiście uważam, że nie wszystkie działania dłużnika podjęte w ramach postępowania restrukturyzacyjnego będą „etyczne”, dlatego będzie dochodziło do umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego lub odmowy zatwierdzenia układu. W takiej sytuacji dążąc do najbardziej efektywnego zabezpieczenia swoich interesów powinieneś Wierzycielu złożyć uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości. Takie działanie daje Ci możliwość ciągłego zabezpieczenia majątku dłużnika w czasie od umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego lub odmowy zatwierdzenia układu do czasu prawomocnego rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości.

Termin na złożenie uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości jest tożsamy z terminem przewidzianym do złożenia zażalenia na postanowienie w przedmiocie umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego albo postanowienie o odmowie zatwierdzenia układu.

Legitymację czynną do złożenia uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości posiada każda osoba uprawniona do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: