Restrukturyzacja? W największym skrócie to zbiór narzędzi, przy pomocy których naprawisz swoje przedsiębiorstwo.
Celami postępowania sanacyjnego są:
- poprawa sytuacji ekonomicznej dłużnika
- przywrócenie zdolności do wykonywania zobowiązań
- ochrona przed egzekucją
Efekt? Tak jak w każdym innym postępowaniu restrukturyzacyjnym to zawarcie układu.
Poziom wierzytelności spornych w postępowaniu sanacyjnym jest bez znaczenia. Zarówno w postępowaniu o zatwierdzenie układu jak i przyspieszonym postępowaniu układowym wierzytelności sporne mogą być na poziomie poniżej 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem, ale równie dobrze mogą przekraczać magiczne 15% tak jak w postępowaniu układowym.
Sąd wydając postanowienie w przedmiocie otwarcia postępowania sanacyjnego wyznaczy zarządcę. Oczywiście jako dłużnik/wnioskodawca możesz wskazać kto ma zostać zarządcą. Jeżeli do wniosku dołączysz pisemną zgodę wierzycieli mających łącznie więcej niż 30% sumy wierzytelności Sąd do pełnienia funkcji zarządcy powoła wskazaną przez Ciebie osobę spełniającą wymogi stawiane przez prawo restrukturyzacyjne.
Jak sama nazwa wskazuje to zarządca, a nie Ty, będzie kierował Twoim przedsiębiorstwem (ewentualnie Ty razem z zarządcą), dlatego tak ważne jest, aby była to osoba profesjonalnie przygotowana do pełnienia tej funkcji.
Taki zarządca, może więcej od Ciebie!
Przykład.
Zarządca może bez konsekwencji odstąpić od umowy wzajemnej, która nie została wykonana w całości lub w części przed otwarciem postępowania sanacyjnego.
Bardzo ważne dla Ciebie jako dłużnika będzie zawieszenie postępowań egzekucyjnych, a także możliwość uchylenia zajęć.
Zarządca ma nie tylko uprawnienia, ale także obowiązki. Jednym z najważniejszych obowiązków zarządcy w postępowaniu sanacyjnym jest przygotowanie planu restrukturyzacyjnego.
Zastanawiasz się jak w praktyce wygląda takie postępowanie? Poniżej przedstawiam Ci hasłowo czynności jakie będą miały miejsce kiedy podejmiesz decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego.
- złożenie wniosku
- rozpoznanie wniosku przez Sąd
- wydanie przez Sąd postanowienia w przedmiocie otwarcia postępowania sanacyjnego (wyznaczenie zarządcy)
- na tym etapie najwięcej się dzieje pod kątem samego postępowania, tj. zarządca sporządza spis inwentarza i dokonuje jego oszacowania, powstaje plan restrukturyzacyjny i spis wierzycieli, sędzia komisarz zatwierdza plan restrukturyzacyjny – może zakazać albo nakazać określone działania do wykonania przez zarządcę
- po wykonaniu największej pracy sędzia komisarz zwołuje zgromadzenie wierzycieli
- głosowanie wierzycieli nad układem
- wydanie postanowienia o zatwierdzeniu układu
- z zarządcy pozostaje nam osoba odpowiedzialna za wykonanie układu, która co trzy miesiące składa do sądu sprawozdanie z wykonania planu restrukturyzacyjnego
To tylko schemat, żeby zobrazować jak, co i kiedy.
Z jednej strony można uznać, że postępowania restrukturyzacyjne są do siebie podobne, ale jest to błędne przekonanie. Tak jak każde przedsiębiorstwo różni się od siebie, tak różnią się od siebie postępowania restrukturyzacyjne. Nie ma kilku sztywnych rozwiązań, których wdrożenie gwarantuje sukces. Każdy biznes ma swoją specyfikę, każdy przedsiębiorca ma swoje oczekiwania i każde z postępowań restrukturyzacyjnych daje pewne możliwości.
{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam
Posiadam wierzytelność wobec firmy objętej postępowaniem sanacyjnym,czy moge zabezpieczyć wierzytelność jak długo trwa takie postępowanie co potem, kidy odzyskam swoją wierzytelność.
Pozdrawiam
Panie Krzysztofie, powinien Pan otrzymać zawiadomienie o otwarciu postępowania sanacyjnego wobec dłużnika. Oczywiście otwarcie postępowania sanacyjnego nie wyklucza wszczęcia postępowania sądowego o zapłatę ale wydaje się to bezprzedmiotowe jeżeli Pana wierzytelność zostanie umieszczona w spisie wierzytelności. Długość postępowania zależy od planu naprawczego czyt. planu restrukturyzacyjnego i przyjętych w nim założeń. Kiedy i w jakiej wysokości odzyska Pan wierzytelność to zależy od propozycji układowych, terminu zgromadzenia wierzycieli i co najważniejsze czy układ zostanie przyjęty.
Witam, postanowieniem Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne-sanacyjne, oddalił wniosek dłużnika i kilku wierzycieli o ogłoszenie upadłości, kolejnym postanowieniem Sąd umorzył postępowanie sanacyjne, Sąd Okręgowy utrzymał w mocy to postanowienie, czy to oznacza, że postępowanie restrukturyzacyjne też jest umorzone? Nie wiem czy mogę wszcząć egzekucję, bo mam wyrok przeciwko spółce.
Z przedstawionego stanu wynika, że umorzenie jest prawomocne także może Pani składać wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
dziękuję za odpowiedź
Witam,
zostałem zawiadomiony o otwarciu postepowania sądowego, kiedy jako wierzyciel dowiem się, że został sporządzony jakiś plan? Kiedy i jak dowiem się że jest zwołana rada wierzycieli ? Czy należy samemu śledzić przebieg postępowania (np. telefonicznie dowiadywać się w sekretariacie wydziału odpowiedniego Sądu lub BOI, czy są publikacje w Monitorze, który i tak należy śledzić) ?
Pozdrawiam
Należy śledzić publikacje w MSiG. Zarządca w porozumieniu z dłużnikiem składa sędziemu-komisarzowi plan restrukturyzacyjny w terminie trzydziestu dni od dnia otwarcia postępowania sanacyjnego. W uzasadnionych przypadkach termin do złożenia planu restrukturyzacyjnego może zostać przedłużony przez sędziego-komisarza do trzech miesięcy. Radę wierzycieli ustanawia oraz powołuje i odwołuje jej członków sędzia-komisarz z urzędu, o ile uzna to za potrzebne, albo na wniosek. Polecam kontakt z organami postępowania (zarządca).
Bardzo dziękuję za odpowiedz
Czy w przypadku otwarcia postępowania sanacyjnego wierzyciel także zgłasza wierzytelność jak ma to miejsce w postępowaniu upadłościowym?
nie