Zaliczka na koszty sądowe w postępowaniu o ogłoszenie upadłości spółki z o.o.

Jakub Ostrowski30 czerwca 2015Komentarze (0)

W sytuacji gdy wierzyciel składa wniosek o ogłoszenie upadłości, a sąd nabiera wątpliwości co do istnienia jakiegokolwiek majątku, mającego służyć zaspokojeniu kosztów powstałych na etapie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości, może zażądać zaliczki na koszty tego postępowania i to pod rygorem odrzucenia wniosku.

Wiem co myślisz: „dość, że dłużna spółka jest mi winna tyle pieniędzy, to jeszcze teraz mam płacić za jej upadłość?

Trochę tak i trochę nie.

Jeżeli to wierzyciel składa wniosek o ogłoszenie upadłości, zazwyczaj nie ma pełnej wiedzy w zakresie stanu majątkowego swojego dłużnika. W każdym wniosku o ogłoszenie upadłości nie powinno zabraknąć żądań o:

 • ustanowienie tymczasowego nadzorcy; więcej dowiesz się „tutaj
 • przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego;
 • wezwanie i przesłuchanie świadków.

Niestety wszystkie powyższe czynności rodzą koszty (wynagrodzenie za wykonane czynności tymczasowego nadzorcy sądowego, koszt opinii biegłego, koszt stawiennictwa świadków). Jeżeli sąd będzie miał jakiekolwiek wątpliwości w zakresie istnienia majątku dłużnej spółki to wezwie wierzyciela do uiszczenia zaliczki na koszty sądowe w postępowaniu o ogłoszenie upadłości.

Wpłacając zaliczkę na koszty pozwoli to na skuteczne przeprowadzenie czynności mających na celu ustalenie majątku dłużnika, a następnie, w przypadku pozytywnej odpowiedzi, na ogłoszenie upadłości i przejście do właściwego postępowania upadłościowego.

Natomiast jeżeli nie wpłacisz zaliczki, sąd Twój wniosek odrzuci, a Ty pozostaniesz z prawdopodobnie nieściągalną wierzytelnością.

Pamiętaj, że również jako wierzyciel, możesz ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych w zakresie zaliczki na koszty postępowania o ogłoszenie upadłości. Jeżeli Twój wniosek będzie zasadny to zaliczkę na koszty pokryje Skarb Państwa.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: