Zawieszenie postępowania komorniczego przed ogłoszeniem upadłości

Jakub Ostrowski17 lipca 20174 komentarze

 – Dzień dobry!

 – Dzień dobry.

 – Panie mecenasie, jestem prezesem zarządu spółki z branży budowlanej, spółka jest niewypłacalna, muszę złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

 – Jaki majątek ma spółka?

 – Nic nie ma, wszystko zajął komornik!

 – Spokojnie, powoli, jak to zajął?

 – Przyszedł na budowę, gdzie mieliśmy większość sprzętu: samochody, koparki i zajął, co tu więcej opowiadać, zostaliśmy z niczym.

 – Kiedy to było?

 – Dziś, dlatego też chcę złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, ale czy w takiej sytuacji, kiedy spółka nie ma żadnego majątku jest szansa na upadłość?

 – Zaskoczę Pana, tak jest szansa, spółka ma majątek w postaci tych wszystkich ruchomości jakie zajął komornik, tylko trzeba działać szybko i bezwzględnie. We wniosku o ogłoszenie upadłości należy złożyć wniosek o zabezpieczenie postępowania poprzez zawieszenie egzekucji.

Powyższy dialog wcale nie został wymyślony, a jedynie skrócony. Rozmowa z Klientem – reprezentant spółki z branży budowlanej. Wyedukowany prezes wiedział, że spółka potrzebuje majątku na upadłość, ale myślał, że w konsekwencji zajęcia komorniczego na ruchomościach spółka przestała być właścicielem zajętego majątku.

Jednym z celów postępowania upadłościowego jest jak największe zaspokojenie wierzycieli i aby móc zrealizować ten cel ustawodawca wprowadził do postępowania, na etapie przed ogłoszeniem upadłości, możliwość zabezpieczenia takiego postępowania poprzez zawieszenie działań komornika na czas rozpoznania wniosku upadłościowego. Ma to bardzo istotne znaczenie, ponieważ z chwilą zawieszenia postępowania egzekucyjnego komornik nie może sprzedać majątku, który został przez niego zajęty w ramach postępowania egzekucyjnego, które to zostało zawieszone.

Pamiętaj, że samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie wstrzyma działań komornika. Musisz złożyć odpowiedni wniosek o zabezpieczenie i Sąd ten wniosek musi uwzględnić, a jak już to zrobi to szybko biegnij do komornika z postanowieniem i czekaj spokojnie na ogłoszenie upadłości.

Ciekawe, co zrobić jak jest 30 tytułów wykonawczych z ZUSu, 12 z Urzędu Skarbowego i 9 egzekucji z wniosku tzw. prywatnych wierzycieli? Odpowiedź jest prosta: złożyć 51 wniosków o zawieszenie egzekucji – oczywiście w jednym piśmie procesowym.

PS.

Wniosek o zabezpieczenie postępowania upadłościowego poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego jest mocno sformalizowany i muszą się w nim znaleźć wszystkie wymagane elementy. Nie zapomnij załączyć do takiego wniosku  odpowiednich dokumentów.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Damian 26 września, 2017 o 10:41

    lepiej chyba zgłosić się po poradę prawną wypisując taki wniosek bo można zapomnieć o czymś i wtedy będzie nieważny taki poradnik co trzeba zawrzeć w tym wniosku jest dobry.

    Odpowiedz

    Professional 16 października, 2017 o 11:30

    Jeśli dobrze zareagujemy i wszystko prawnie bedzie się zgadzać to możemy zatrzymać komornika warto skonsultować się w tej kwestii z kimś kto ma jakieś pojęcie na ten temat.

    Odpowiedz

    Adwokat Chmielewski 2 listopada, 2017 o 13:33

    Bardzo dobry poradnik. Jeszcze powinno być napisane a najlepiej dołączone w pdfie jakie dokumenty trzeba złożyć wtedy już byłoby klarowniej i każdy by sobie poradził z takim postępowaniem.

    Odpowiedz

    Patryk 13 listopada, 2017 o 11:41

    Trzeba z tym walczyć i tyle żeby oddawali ten vat który naliczali. Niestety ja tam jestem tego zdania że skoro prawo jest takie to nie powinno się go naginać w żadną stronę.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: