W jakim terminie należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości sp. z o.o.?

Jakub Ostrowski23 czerwca 20152 komentarze

Jeżeli pełnisz funkcję Prezesa Zarządu albo jesteś Członkiem Zarządu – nieważne czy masz prawo reprezentować sp. z o.o. sam czy łącznie – jesteś obowiązany, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym nastąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

Wskazany termin dwóch tygodni nie może zostać wydłużony. Uznanie, że wniosek został złożony we „właściwym czasie” jest prawidłowe tylko wtedy, gdy nie upłynęło więcej niż dwa tygodnie od dnia kiedy wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości.

A co w przypadku kiedy zostaje podjęta uchwała zgromadzenia wspólników pozwalająca na prowadzenie działalności w dalszym ciągu? UWAGA!!! Nawet w takiej sytuacji Zarząd nie jest zwolniony z obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Nie jest dopuszczalne jakiekolwiek odstępstwo od terminu dwóch tygodni.

Pamiętaj, że wniosek musi być złożony skutecznie, ponieważ wniosek zwrócony nie wywołuje żadnych skutków.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Monika 24 czerwca, 2015 o 17:22

  Ważny temat. Dwa tygodnie to strasznie mało czasu, szczególnie gdy ktoś zobowiązany do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spróbowałby sam go napisać. Wielu członków zarządu niestety próbuje coś stworzyć we własnym zakresie i wiadomo, jak to się zwykle kończy…

  Odpowiedz

  Jakub Ostrowski 25 czerwca, 2015 o 20:05

  Z pomocą nadchodzi nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego. Po dniu 1 styczna 2016 roku dłużnik będzie obowiązany, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości – co oczywiście nie zmienia dalej faktu, że wychwycenie granicznego terminu na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości wymaga każdorazowo szerokiej i wnikliwej analizy sytuacji przedsiębiorstwa dłużnika.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: