Podwyższenie wynagrodzenia przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości

Jakub Ostrowski25 czerwca 20152 komentarze

Osoby ustawowo upoważnione do pełnienia funkcji reprezentanta w spółce z o.o., chcąc wyprowadzić z majątku spółki jak najwięcej pieniędzy, przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, podwyższają swoje wynagrodzenie. Wszystkich kombinujących w ten sposób niestety muszę zmartwić.

Zapewniam, że każdy syndyk obejmujący majątek upadłej spółki zakwestionuje wygórowane wynagrodzenie w umowie za okres sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, a także za cały okres rozpoznawania przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości. Pomyślisz sobie, a co kiedy już wynagrodzenie zostało wypłacone? Syndyk wcale tym się nie przejmie, ponieważ ma możliwość kwestionowania takiego wynagrodzenia nawet, gdy zostało ono wypłacone.

Wyprowadzenie pieniędzy poprzez podwyższenie wynagrodzenia jest bezskuteczne w stosunku do masy upadłości. Forma umowy także nie ma znaczenia. Zakwestionowane może być wynagrodzenie przysługujące ze stosunku pracy, ale także wynagrodzenie należne z umowy o świadczenie usług. Pamiętaj, że ustanowienie odprawy również podlega uznaniu za bezskuteczne.

Na pocieszenie podpowiem Ci, że nie każde podwyższenie wynagrodzenia będzie zakwestionowane, a jedynie to, które jest rażąco wyższe od przeciętnego wynagrodzenia tego rodzaju i nie jest uzasadnione nakładem pracy. Istotne dla Ciebie będzie, że za bezskuteczne wobec masy upadłości nie powinno zostać uznane nawet rażąco wysokie wynagrodzenie ustalone dla np. osoby posiadającej profesjonalną wiedzę w zakresie pracy nad wyprowadzeniem spółki ze stanu niewypłacalności.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Wojciech Rudzki | blog o spółce cywilnej 26 czerwca, 2015 o 23:59

    Mało wyrafinowana metoda 🙂

    Odpowiedz

    Jakub Ostrowski 27 czerwca, 2015 o 00:02

    Jedna z wielu 🙂

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: