Jeżeli interesujesz się choć trochę upadłością konsumencką to pewnie wiesz, że od 24 marca 2020 r. zaczynają obowiązywać zupełnie nowe zasady ogłaszania upadłości konsumenckich.
Najważniejsza zmiana, która umożliwi uzyskanie pozytywnej decyzji – ogłoszenie upadłości – dotyczy uchylenia przepisu na podstawie, którego sądy oddalały wnioski konsumentów.
Dla przejrzystości tematu nie będę opisywał co uchylono, co zostało zmienione, a co dalej obowiązuje w niezmienionym kształcie. Zakładam, że interesuje Cię jak jest, dlatego czytając ten tekst dowiesz się jak wygląda „nowa” upadłość konsumencka (obowiązująca od 24.03.2020 r.).
Nowa upadłość konsumencka
Aktualnie wszystkie wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przypadku zaistnienia niewypłacalności oraz przy braku prowadzenia działalności gospodarczej będą uwzględnianie przez sąd – co oznacza ogłoszenie upadłości dla wszystkich.
Brak majątku nie jest przeszkodą do ogłoszenia upadłości.
W sytuacji, gdy majątek (lub jego brak) nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania, koszty te pokrywa tymczasowo Skarb Państwa – środki na pokrycie kosztów wypłacane są z kasy danego sądu, który ogłosił upadłość.
W postanowieniu o ogłoszeniu upadłości sąd wyznacza syndyka, którego głównymi zadaniami są zlikwidowanie/sprzedaż majątku (o ile go masz; bo tak jak już napisałem posiadanie majątku nie ma znaczenia dla ogłoszenia upadłości konsumenckiej) oraz sporządzenie listy wierzytelności.
Lista wierzytelności to dokument zawierający zestawienie Twoich wierzycieli. Lista sporządzana jest przez syndyka. W skrócie: komu i ile jesteś winna/y.
Po zatwierdzeniu złożonej przez syndyka listy wierzytelności i przeprowadzeniu przez niego likwidacji/sprzedaży majątku, składa on do sądu projekt planu spłaty wierzycieli znajdujących się na liście wierzytelności albo informację, że:
– doprowadziłaś/eś do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększyłaś/eś jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie majątku oraz celowe nieregulowanie zobowiązań
lub
– w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości w stosunku do Ciebie prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym już umorzono Ci całość lub część zobowiązań.
W tych dwóch powyższych przypadkach sąd odmówi umorzenia zobowiązań lub ustalenia planu spłaty, a niespłacone długi w dalszym ciągu będą Cię obciążały, chyba, że ustalenie planu spłaty lub umorzenie zobowiązań jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi (bardzo ocenne i wyjątkowo ryzykowne).
Syndyk może też przedstawić informacje wskazujące, że Twoja osobista sytuacja powoduje, że jesteś trwale niezdolna/y do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty i wtedy sąd umorzy Ci w całości wszystkie zobowiązania jakie powstały przed dniem ogłoszenia upadłości. Sukces.
Nie rób niczego pochopnie.
Spokojnie zaplanuj całe postępowanie i przygotuj się na różne warianty, bo jeżeli źle podejdziesz do sprawy, to może ona zakończyć się totalną klapą.
Oznacza to w tym przypadku, że sąd ogłosi Ci upadłość, ale może ustalić plan spłaty na 7 lat lub odmówić jego ustalenia i zostaniesz ze swoimi długami na kolejne lata…
Upadłość konsumencka – statystyki
Statystyki pokazują ciągły wzrost ogłoszonych upadłości konsumenckich, spójrz jak to wyglądało:
2015 r. – 2153 ogłoszonych upadłości
2016 r. – 4447 ogłoszonych upadłości
2017 r. – 5470 ogłoszonych upadłości
2018 r. – 6552 ogłoszonych upadłości
2019 r. – 7944 ogłoszonych upadłości.
Ile będzie w tym roku?
Jakub Ostrowski
adwokat
doradca restrukturyzacyjny
Photo by Emil Kalibradov on Unsplash
***
Poręczenie, a upadłość likwidacyjna spółki z o.o.
Umowa poręczenia polega na przyjęciu przez poręczyciela zobowiązania względem wierzyciela do spełnienia zobowiązania w sytuacji, gdyby dłużnik tego zobowiązania nie wykonał.
Istota poręczenia odnosi się do faktu, że poręczyciel nie przystępuje do długu głównego, ale zaciąga własne zobowiązanie, którego treścią jest spełnienie świadczenia w przypadku, gdyby nie wykonał tego dłużnik główny [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }