Zaległości w ZUS – raty?

Jakub Ostrowski19 listopada 20175 komentarzy

Bardzo często powodem Twoich wizyt w Sądzie upadłościowym jest aktywność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z uwagi na nieopłacanie składek. Pierwsza moja rada jest taka, żebyś nie lekceważył zaproszenia do Sądu.

Tematem dzisiejszego wpisu nie będzie przedstawienie ZUSu jako podmiotu nastawionego negatywnie do przedsiębiorców. Jesteś przedsiębiorcą, składki płacić trzeba. Taki jest system ubezpieczeń.

Jest wiele przypadków, gdzie kłopoty finansowe i rzetelność płatnika składek ZUS jest w coraz gorszej kondycji. Są rozwiązania takiej sytuacji, m.in. zawarcie układu ratalnego czy wdrożenie formalnych procedur restrukturyzacji.

Od 1 stycznia 2018 roku wchodzi tzw. e-składka. Konsekwencją jest zmiana sposobu rozliczania i opłacania składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Pewnie już otrzymałeś zawiadomienie z ZUSu o indywidualnym numerze rachunku składkowego, na który od początku 2018 roku będziesz dokonywał płatności, jeżeli nie to koniecznie skontaktuj się z ZUS.

Wszystkie informacje na temat zmian związanych z wprowadzeniem e-składki możesz uzyskać w każdej placówce ZUS oraz w Centrum Obsługi Telefonicznej (nr tel. 22 560 16 00).

Pewnie zastanawiasz się skąd pomysł na taki wpis na blogu dotyczącym upadłości.

Już wyjaśniam!

Jeżeli masz problemu z płynnością finansową i nieregularnie opłacasz składki to od 1 stycznia 2018 roku Twoja każda płatność będzie zaliczana w pierwszej kolejności na najstarszą zaległość.
Aktualnie wybierasz okres za jaki dokonujesz płatności i możesz opłacać bieżące składki przy zadłużeniu za inny okres.
Po wprowadzeniu systemu tzw. e-składki będzie to niemożliwe. O tym się nie mówi ale uważam, że cel windykacyjny przyświeca tym zmianom (wyeliminowanie przedawnienia, zwiększenie ściągalności odsetek itp.)

Rozwiązaniem jest zawarcie układu ratalnego albo wdrożenie procedur restrukturyzacji. Moja podpowiedź jest taka, że jeżeli masz problemy z płatnościami jedynie wobec ZUS postaraj się zawrzeć układ ratalny, natomiast jeżeli jesteś zagrożony niewypłacalnością wobec m.in. ZUS to przyda Ci się restrukturyzacja prowadzona z wykorzystaniem narzędzi jakie daje Prawo restrukturyzacyjne.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Anna Babiak 7 grudnia, 2017 o 15:19

    Mądrze Panie Jakubie napisane – nie wolno lekceważyć wezwania do sądu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jakie konsekwencje za tym płyną a już na pewno gwarancja przegrania całej sprawy. Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Piotr 13 grudnia, 2017 o 12:41

    Coś o tym wiem. Mój wujek miał sprawę w sądzie. Nie stawił się, nikomu nie mówił, że w ogóle został wezwany. Po 2 miesiącach okazało się że musi opłacić koszta sądowe i dotrzymać wyroku. Przez to, iż się nei stawił przegrał całą sprawę. Teraz już za późno. Dlatego ludzie, nie lekceważcie takich rzeczy.

    Odpowiedz

    Jolanta 9 lutego, 2018 o 22:26

    Znajomy przegrał sprawę w ogóle o nie nie wiedząc bo sąd wysyłał wezwania na jego adres zameldowania, podczas gdy on mieszka całkiem gdzie indziej. A osoba mieszkająca w tym miejscu nie powiadamiała go o przychodzacej korespondencji urzędowej.

    Odpowiedz

    Piotr 21 lutego, 2018 o 14:41

    Bardzo dobry wpis. Uzupełniłem co nieco swoją wiedzę w temacie 🙂
    Czekam na kolejne. Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz

    Kamila 14 maja, 2018 o 08:24

    Interesujący wpis, pozdrawiam serdecznie 😉

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jakub Ostrowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: